شنبه شانزدهم مهر 1390

طریقه سالم سازی آب

 

برای اینکار باید ابتدا کلر مادر تهیّه نمود نحوة تهیّه کلر مادر:
یک قاشق غذا خوری سرصاف، یا ۳ قاشق مربّا خوری سرصاف یا ۱۵ گرم از محول پر کلرین که از داروخانه ها، فروشگاه های لوازم بهداشتی و یا مغازه های خوابار فروشی قابل تهیّه است، در یک لیتر آب اضافه می کنیم محلول حاضر را باید در یک شیشه تیره رنگ و درب بسته در یخچال نگهداری کنیم ( تا یک ماه در یخچال قابل نگهداری است).
سپس برای تهیّه یک لیتر آب قابل شرب یا آیا قابل نوشیدن (معادل چهار لیوان) ۳ تا ۵ قطره از محلول فوق را در آبی که قرار است برای شرب تهیّه شود می ریزیم، پس از ۱۵ – ۳۰ دقیقه آب تهیّه شده حاصل را می تواند جهت شرب استفاده نمود. آب حاصل تا ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت قابل نگهداری است.

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:52 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم مهر 1390

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو CCHF

 

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو CCHFمقدمه اولین مورد مکتوب بیماری توسط جرجانی پزشک و دانشمند معروف ایرانی درکتاب گنجینه خوارزمشاهی توصیف شده است و اولین مورد در منطقه کریمه در سال ۱۹۴۲ گزارش گردیده است که درسال ۱۹۴۶ از ۷ مورد آن ۵ مورد در بیمارستان گزارش شده است. پس از آن بطور مفصل در جنگ crimea درسال ۱۹۴۴ در سربازان شرح داده شده و به همین دلیل به آن تب کنگو کریمه می گویندجهت نمایش ادامه مطلب اینجا کلیک نمائید...
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:51 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم مهر 1390

چند نکته مهم در مورد واکسن آنفلوانزا

 

Flu vaccination

واکسنآنفوانزا از اوایل شهریور ماه در داروخانه موجود است، بطور خلاصه چند نکته مهم و کاربردی در مورد نحوه تزریق، میزان و مقدار و نگهداری واکسن آنفلوانزا در این پست مطالعه بفرمایید:جهت نمایش ادامه مطلب اینجا کلیک نمائید...
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:51 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم مهر 1390

طریقه سالم سازی سبزیجات و صیفی جات

۱- پاک کردن: ‌ابتدا سیزیجات مورد نظر را پاک کرده  با آب سالم شستشو می دهیم.

 

۲- انگل زادیی: سپس در داخل ظرفی آب سالم به مقدار ۵ لیتر  می ریزیم (هر ۱ لیتر= ۴ لیوان) و در داخل آن ۳ تا ۵ قظره مایع ظرفشویی به ازای هر لیتر آب اضافه می کنیم و قدری به هم می زنیم تا کمی کفاب جهت نمایش ادامه مطلب اینجا کلیک نمائید...
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:50 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم مهر 1390

حمید مصدق - 2

وای ، باران
باران ؛
شیشه ی پنجره را باران شست
از دل من اما
چه کسی نقش تو را خواهد شست ؟
آسمان سربی رنگ
من درون قفس سرد اتاقم دلتنگ
می پرد مرغ نگاهم تا دور
وای ، باران
باران ؛

...

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:47 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم مهر 1390

حمید مصدق

گلی جان سفره دل را برایت پهن خواهم کرد

گلی جان وحشت از سنگ است و سنگ انداز

وگرنه من برایت شعر های ناب خواهم خواند

در اینجا وقت گل گفتن زمان گل شنفتن نیست .

نهان در آستین همسخن ماری

درون هر سخن خاری ست

گلی جان در شگفتم از تو و این پاکی روشن ..شگفتی نیست؟

که نیلوفر چنین شاداب در مرداب می روید ؟

از اینجا تا مصیبت راه دوری نیست

از اینجا تا مصیبت سنگ سنگش  قصه تلخ جدائی ها

سر هر رهگذارش مرگ عشق و آشنائی هاست

از اینجا تا حدیث مهربانی راه دشواری ست . بیابان تا بیابانش پر از درد است

مرا سنگ صبوری نیست گلی جان با توام    سنگ صبورم باش

شبم را روشنائی بخش     گلی دریای نورم باش !

 

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:46 |  لینک ثابت   • 

شنبه شانزدهم مهر 1390

حمید مصدق را خیلی دوست دارم و به همین علت چند شعر زیبای این شاعر بزرگ را در این قسمت می آورم که باعث خاطر آسوده ما گردد .

تو به من خندیدی
و نمی دانستی
من به چه دلهره از باغچه همسایه
سیب را دزدیم
باغبان از پی من تند دوید
سیب را دست تو دید
غضب آلوده به من كرد نگاه
سیب دندان زده از دست تو افتاد به خاك
و تو رفتی و هنوز
سالهاست كه در گوش من آرام آرام
خش خش گام تو تكرار كنان
می دهد آزارم
و من اندیشه كنان غرق این پندارم
كه چرا
خانه كوچك ما سیب نداشت

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:43 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

شوید، ضد عفونی کننده طبیعی
از زمان قدیم تاکنون از شوید برای هضم غذا استفاده می شود. سقراط شوید را به عنوان دهان شویه معرفی کرد. سربازان تخم این گیاه را به زخم ها می مالیدند تا ضدعفونی شود.

این گیاه که بومی کشورهای غرب آفریقا، مناطق مدیترانه ای و جنوب روسیه است، در فرهنگ باستانی روم و یونان نشانه ثروت بود. در این مطلب به نقل از «ehealth» به خواص این گیاه اشاره شده است که امیدواریم مفید واقع شود.

*روغن طبیعی آن خاصیت تحریک کننده دارد و ترشح صفرا را زیاد می کند.

*تاثیر آرام بخش دارد، بنابراین در ایجاد خواب راحت موثر است.

*دانه شوید، منبع عالی کلسیم، منگنز و آهن است و مقدار کمی نیز ماده مغذی دارد.

*روغن شوید ضدعفونی کننده طبیعی است که برای درمان اسهال خونی موثر است.

*با جویدن دانه شوید، بوی دهان از بین می رود و خاصیت ضدمیکروبی آن با عفونت های دهانی مقابله می کند.کلسیم موجود در آن برای تقویت دندان و استخوان نیز مفید است.

*خاصیت ادرارآور دارد و سموم را از بدن دفع می کند.

*پس از زایمان شیر زنان را زیاد می کند.

*حاوی ماده ای به نام «منوترپنز» است که خاصیت ضدسرطانی دارد.

*شوید به بدن کمک می کند تا هورمون های خاص تنظیم دوره قاعدگی را ترشح کند.

*شوید فاقد کلسترول است اما سرشار از آنتی اکسیدان و فیبر است که میزان کلسترول خون را کنترل می کند.

*ویتامین A شوید، برای حفظ سلامت غشاء مخاطی مفید است و از بدن در برابر سرطان ریه و دهان محافظت می کند.

*اضطراب، خشم و افسردگی را برطرف می کند.

*روغن طبیعی شوید به بدن کمک می کند تا با مشکلات تنفسی مقابله کند. *همانند سیر، مانع از رشد بیش از حد باکتری ها می شود. *به طور طبیعی تقویت کننده بدن است.

*برای رفع سکسکه مفید است. *خاصیت تعریق کننده دارد.

*ورم بدن را کاهش می دهد، آب و نمک اضافه بدن را دفع می کند و در حفظ سلامت پوست موثر است.

*از یبوست و قولنج پیشگیری می کند.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:46 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

خوشبو كننده های مهلك در بازار
تا كلامی با تو سخن نگفته، ایرانی یا افغانی بودنش مشخص نمی شود، فارغ از ملیتش، كفش را خوب واكس می زند، خوب هم تعمیر می كند، دستمزدی كه مطالبه می كند هم منصفانه است، كنار بند كفش و قوطی های واكس و فرچه و برس، چند بسته خوش رنگ و جذاب كه نشان فارسی ندارد، نگاه را جذب می كند.
كفش های واكس خورده و براق را با لذت می پوشم و درحالی كه واكسی به دنبال باقیمانده پول می گردد، یكی از بسته های خوش رنگ را به خیال آنكه بوگیر كفش است برمی دارم و می گویم، این چنده، به جای باقی پول؟ مرد نگاهی به بسته و به من می اندازد و به سرعت بسته را از دستم می گیرد و پانصد تومانی را به من برمی گرداند و می گوید: این به درد شما نمی خورد!
سال های نه چندان دور، دركنار دست هر افغانی كه به شغلی مشغول بود، یا درجیب اكثر مردان آفتاب سوخته ای كه هر كدام یك گاری را به همراه یكی دو پسر بچه ملبس به لباس بلوچی درخیابان تیموری شیراز هل می داد، بسته هایی را می شد، پیدا كرد كه به آن ناس می گفتند، ماده ای مخدر اما سبك كه اغلب مردان شرقی! چه پاكستانی، چه افغان و حتی بلوچ، آن را به جای سیگار استفاده می كردند.اما امروز بسته ها، شكیل تر با برچسب و باركد، درهر سوپرماركت و فروشگاه مواد غذایی یا حتی دكه های فروش مطبوعات، همان دكه هایی كه دركنار بیسكویت، آدامس، سیگار و تنقلات، گاهی چند روزنامه و مجله و...آنچه كه مطبوعات گفته می شوند هم می فروشند، دیده می شود و طرفدارانی هم دارد، طرفدارانی كه بچه شهرستانی ها، اكثریت شان را تشكیل می دهند.
این محصول غربی كه این روزها و با حضور پررنگ تر غربی های دلسوخته درعراق و افغانستان و در منطقه خاورمیانه، رواج بسیاری در بازار ایران پیدا كرده، نام های تجاری مختلفی دارد، اما نام اصلی آن «پان» است.
مسئول شورای عالی پیشگیری و درمان اعتیاد دانشگاه علوم پزشكی نیز حالا بر حضور این میهمان ناخوانده و استقبال شایان توجه ایرانی ها از آن، صحه گذاشته و به نوعی این حضور ملموس را تایید می كند، جایی كه خبر از تلاش برای اجرای طرح ممنوعیت ورود این قبیل محصولات غربی زاده شرقی پذیر در استان پهناور فارس كه سال های سال است پنجه درپنجه غول مواد مخدر و مافیای قدرتمند آن دارد، سخن به میان می آورد.
دكتر رامین افشاری می گوید: طرحی تحت عنوان «پایان پان» مورد تایید و تاكید تمام كارشناسان و فعالان پیشگیری و مبارزه با اعتیاد سازمان ها و نهادهای مختلف در استان فارس قرارگرفته است.
افشاری درتوضیح پیرامون پان می گوید: این ماده هم مانند سیگار و حشیش است، دارویی مخدر كه استعمالی آسان دارد و به عنوان دروازه آشنایی افراد خصوصا جوانان با سایر مواد مخدر و دنیای اعتیاد، شناخته می شود. مسئول شورای عالی پیشگیری و درمان اعتیاد دانشگاه علوم پزشكی شیراز با بیان اینكه طرح پایان پان از ابتدای آبان ماه رسما در فارس كلید می خورد؛ افزود: سهولت دسترسی، ارزان بودن و مقبولیت اجتماعی بالا نسبت به سایر مواد اعتیادآور، زمینه استقبال بیشتر از این ماده را فراهم كرده و بی تردید درمستعد سازی افراد برای استعمال و استفاده از سایر مخدرها، بسیار تاثیرگذار است.
این مقام مسئول تصریح كند: متاسفانه این ماده در بسته های زیبا و شكیل و با طعم های مختلف، معمولا به عنوان خوشبوكننده دهان، به فروش رسیده و استفاده می شود و نام های تجاری BTBeat، غنیش و ... داشته، در سوپرماركت ها، دكه ها و سیگار فروشی های سیار عرضه می شود.
افشاری می گوید: براساس آخرین برنامه ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور، كارشناسان پیشگیری سازمان ها و نهادهای مختلف طی 3 دوره آموزش مقدماتی، میانه و پیشرفته با هدف پیشگیری از اعتیاد دركشور، آموزش می بینند.افشاری اضافه می كند: دركارگاه برگزار شده درشیراز، نمایندگان تمامی سازمان های عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان فارس و 75 نفر از آموزش دیدگان دوره های پیشگیری از اعتیاد، به عنوان كارشناس پیشگیری از اعتیاد به منظور ارائه آموزش به گروه های مختلف درمراكز محل فعالیت خود، با هدف كنترل ماده اعتیادآور پان، آموزش دیدند.
وی با اشاره به اینكه این ماده مشابه ماده «ناس» است كه از تركیب تنباكو و آهك به دست می آید، می گوید: پیشنهادهای شركت كنندگان درخصوص اجرای طرح «پایان پان» به صورت شفاهی و كتبی دریافت شد تا با جمع بندی نهایی، برنامه عملیاتی اجرای این طرح تهیه شود.
این مقام مسئول خاطرنشان می كند: تا ابتدای آبان ماه، آموزش و اطلاع رسانی مناسب در مورد ماده «پان» ارایه می شود و با شروع آبان، ورود «پان» به استان فارس ممنوع اعلام و با توزیع كنندگان و فروشندگان آن برخورد قانونی می شود.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:46 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

لیموشیرین

لیموشیرین از پوکی استخوان جلوگیری می کند لیموشیرین، میوه ای سرشار از ویتامین های B3، C،A و B1 است. این میوه همانند بیشتر میوه ها دارای خواص زیادی است.

*مصرف روزی یک عدد لیموشیرین ۱۰۰درصد ویتامین C موردنیاز بدن را تامین می کند.

*در کاهش وزن موثر است و تشنگی را رفع می کند.

*خاصیت سم زدایی دارد.

*ویتامینC موجود در آن از بروز سرطان پیشگیری می کند.

*ناراحتی معده را برطرف می کند.

*منبع عالی پتاسیم است، بنابراین اسهال و اسهال خونی را درمان می کند.

*فیبر موجود در آن از بروز یبوست پیشگیری می کند.

*ویتامین C لیموشیرین مانع از بروز بیماری لثه می شود.

*اسید فولیک موجود در لیموشیرین، در پیشگیری از کم خونی نقش موثری دارد.

 *پتاسیم آن از بروز بیماری قلبی عروقی پیشگیری می کند.

*از آن جا که حجم زیادی از لیموشیرین را آب تشکیل می دهد، خاصیت ملین و ادرارآور دارد.

 *مصرف این میوه برای رفع سرماخوردگی، گلودرد و آنفلوآنزا مفید است.

*عضله بدن را تقویت می کند و ضدعفونی کننده بدن است.

*به علت دارابودن کلسیم بالا در جلوگیری از پوکی استخوان به ویژه در زنان نقش موثری دارد.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:45 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

يك بمب ساعتي

اين يك بمب ساعتي است!
راه‌هاي انتقال اين مريضي هنوز همان راه‌هايي است كه اين چندساله روي در و ديوارها ديده‌ايم و بروشورهايش را در جاهاي مختلف گرفته‌ايم و به خودمان زحمت نداده‌ايم تا يك نگاه سطحي به آنها بيندازيم اما قيل و قال‌هاي جديد سر اين است كه آمارهاي تازه نشان مي‌دهد كه اگر قبلا معتادان تزريقي با اقتدار در رتبه اول مبتلايان بودند و براي خودشان رقيبي نمي‌ديدند، حالا آنها هم دارند از وجود جوان‌هايي كه رفتارهاي پرخطر انجام مي‌دهند احساس خطر مي‌كنند.
سلامت نیوز : حلقه روبان قرمز هر روز دارد تنگ‌تر مي‌شود و آدم‌هاي بي‌مبالات را به كام خودش مي‌كشد. «ايدز» بيمار خودش را انتخاب نمي‌كند. راه‌هاي انتقال اين مريضي هنوز همان راه‌هايي است كه اين چندساله روي در و ديوارها ديده‌ايم و بروشورهايش را در جاهاي مختلف گرفته‌ايم و به خودمان زحمت نداده‌ايم تا يك نگاه سطحي به آنها بيندازيم اما قيل و قال‌هاي جديد سر اين است كه آمارهاي تازه نشان مي‌دهد كه اگر قبلا معتادان تزريقي با اقتدار در رتبه اول مبتلايان بودند و براي خودشان رقيبي نمي‌ديدند، حالا آنها هم دارند از وجود جوان‌هايي كه رفتارهاي پرخطر انجام مي‌دهند احساس خطر مي‌كنند.

 انتقال از طريق خون آلوده هم از دور رقابت‌ها عقب افتاده و ابتلا به اين بيماري بد اسم و رسم از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي با سرعت به سمت پيشي گرفتن از ساير رقبا مي‌رود. اين‌ها را از آمارهايي كه همين يك روز پيش وزارت بهداشت منتشر كرده، مي‌توان فهميد و بايد زودتر فكري به حال اين قضيه كرد.بيشتر مبتلايان به ايدز جوان هستند

آخرين آمارهاي مبتلايان به HIV-AIDS در كشور نشان مي‌دهد كه 398 مورد جديد در مدت سه ماه ثبت شده است. به طوري كه آمار ايدز از 22 هزار و 727 نفر به 23 هزار و 125 نفر رسيده است. بر اساس اين آمار جمع‌آوري شده از دانشگاههاي علوم پزشكي كشور، تعداد مبتلايان به HIV/AIDS در كشور تا اول تير 1390 مجموعا 23 هزار و 125 نفر بوده است. در حالي كه اين آمار تا اول فروردين امسال 22 هزار و 727 نفر گزارش شده است.

 دكتر عباس صداقت، رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت به آمار مردان و زنان مبتلا به ايدز در كشور هم اشاره كرده است و گفته: «از مجموع 398 مورد جديد ابتلا به ايدز، 5 /91 درصد را مردان و 5 /8 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند در حالي كه در سه ماهه قبل از آن، 7 /91 درصد مبتلايان مرد و 3 /8 درصد آن زن بوده‌اند.» بر اساس اين گزارش وزارت بهداشت، تا كنون 4 هزار و 311 نفر از مبتلايان به ايدز در كشور فوت كرده‌اند.

 به گفته صداقت، 5/ 46 درصد از مبتلايان به HIV در زمان ابتلا در گروه سني 34 - 25 سال قرار داشته‌اند كه بالاترين نسبت در بين گروههاي سني را به خود اختصاص مي‌دهند. اما نكته اصلي ماجرا اين است كه بررسي آمار مقايسه‌اي نشان مي‌دهد كه موارد ابتلا به ايدز از طريق برقراري روابط جنسي از 8 /20 درصد تا اول فروردين امسال، به

1 /21 درصد تا اول تير 90 افزايش يافته است. البته آنچه در آمار ارائه شده از سوي وزارت بهداشت ديده نمي‌شود، تفكيك جنسيتي مبتلايان به ايدز از راههاي جنسي است. در حالي كه دهه آينده، دهه انتقال ايدز از طريق روابط جنسي خوانده شده و نوك پيكان آن به سوي مهم‌ترين قشر جامعه جوانان و نوجوانان است. دكتر مينو محرز، نايب رئيس انجمن حمايت از بيماران عفوني كشور نيز در اين باره مي‌گويد: «با بيان اينكه موارد جديد حاكي از ابتلا به ويروس اچ‌آي وي از طريق تماس جنسي محافظت نشده است، عنوان داشته كه وقتي سن ازدواج بالا مي‌رود و آمار طلاق هم رو به افزايش است به تبع تماس جنسي محافظت نشده افزايش يافته و در نتيجه شيوع موارد ابتلا به بيماري ايدز از طريق اين شكل از تماس‌هاي جنسي شدت مي‌يابد.»

آمار دقيقي از ايدز در دسترس نيست

ايدز از آن دسته بيماري‌هايي است كه هر كسي نمي‌رود مستقيم در چشم دكتر نگاه كند و بگويد «آقاي دكتر، ايدز دارم!». دليل هم دارد. يكي اينكه فردي كه ويروس ‌HIV به بدنش وارد شده خيلي زود متوجه قضيه نمي‌شود و دو هفته تا شش ماهي طول مي‌كشد. در اين دوره كه به آن «دوره پنجره» (window period)مي‌گويند، شخص آلوده بوده و مي‌تواند ديگران را نيز آلوده كند ولي ممكن است هيچ يك از علائم باليني و آزمايشگاهي متداول را در خود بروز ندهد.

علت بعدي هم اين است كه حتي اگر فرد، يك بوهايي هم برده باشد و از اين علائم خبردار شده باشد باز هم احتمالاً به خاطر منشا به وجودآورنده مريضي، خيلي راغب نيست تا اين راز را حتي پيش آقاي دكتر هم برملا كند. حداقل تا وقتي كه قضيه حاد نشده باشد در خيلي از موارد اين طوري است.

 به همين دلايل هم آمار رسمي كه از اين موضوع منتشر مي‌شود خيلي قابل اتكا نيست و فقط آمار افرادي است كه در طول آزمايش‌ها ابتلا به ويروس در آنها تاييد شده است. خود وزارت بهداشت هم معتقد است كه اين اعداد و ارقام خيلي بيشتر از اين حرف هاست. دكتر محمدمهدي گويا -رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت- با اشاره به افزايش موارد ابتلا به عفونت ايدز در منطقه مديترانه شرقي كه شامل ايران نيز مي‌شود، مي‌گويد: «برآورد مي‌شود 80 هزار نفر آلوده به ويروس ايدز در كشور وجود داشته باشند.»

اين يعني يك اختلاف 60 هزارتايي با آمار رسمي. در اين بين دكتر حميدرضا شاعري، رئيس انجمن ايدز ايران هم معتقد است كه آمار وزارت بهداشت در مورد ايدز مربوط به مبتلايان به اين بيماري از سال 65 تا كنون است و به هيچ دردي نمي‌خورد. در واقع ارائه نشدن آمار به روزي كه نشان دهنده وضعيت كنوني ابتلا به ايدز در ايران باشد جاي سوال است.

رشد صعودي نمودار مبتلايان جنسي

«نشانگان نقص ايمني اكتسابي» اين ترجمه‌اي است كه از AIDS شده. ساده‌ترش، همان نيست و نابود شدن تدريجي سيستم ايمني بدن است كه انسان را در برابر بيماري‌هاي ريز و درشت محافظت مي‌كند. ماجراي مبتلا شدن به اين ويروس از 1960 شروع شد.

قرار بود نخستين نمونه‌هاي واكسن خوراكي فلج اطفال توليد شود. به خاطر همين، 400 شامپانزه را شكار كردند و همين شامپانزه‌هاي مبتلا به ايدز، باعث بيماري يك ميليون كنگويي و روآندايي به اين ويروس شدند. آفريقا بدبخت شد. كم‌كم هم اين ويروس از راه‌هاي مختلف منتشر شد و دنيا را گرفت. حالا ديگر همه درگير اين بيماري شده‌اند.

در ايران هم بر اساس اعلام وزارت بهداشت و به گفته دكتر عباس صداقت، رئيس اداره ايدز، علل ابتلا به HIV در بين كل مواردي كه از سال 1365 تا حالا در كشور به ثبت رسيده‌اند به ترتيب تزريق با وسايل مشترك در مصرف كنندگان مواد (8 /69 درصد)، رابطه جنسي (10 درصد)، دريافت خون و فرآورده‌هاي خوني (1/1درصد) و انتقال از مادر به كودك (8/ 0 درصد) بوده است. راه انتقال در 3 /18 درصد از اين گروه هم نامشخص مانده است.

در مقايسه اين آمار با مواردي كه ابتلاي آنان در سال 1389 گزارش شده است، اعتياد تزريقي 4 /66 درصد، برقراري روابط جنسي 1 /21 درصد و انتقال از مادر مبتلا به كودك 5 /2 را تشكيل داده است. در 10 درصد از موارد شناسايي شده در اين سال راه انتقال نامشخص بوده و هيچ مورد جديد ابتلا از راه خون و فرآورده‌هاي خوني گزارش نشده است. همين جاست كه نشان مي‌دهد ابتلا به ايدز از راه رفتارهاي پرخطر جنسي در حال پيشي گرفتن از بقيه راه‌هاست و آژيرهاي خطر به صدا در آمده.

 دكتر وحيد دستجردي، وزير بهداشت هم در گفت‌وگو‌هايش از اين مسئله ابراز نگراني كرده؛«زماني نگران انتقال ايدز از طريق خون آلوده و اعتياد تزريقي بوديم اما امروز رفتارهاي پرخطر جنسي و روسپي‌ها موجب افزايش موارد ابتلا به HIV ايدز شده است. متاسفانه جوانان و نوجوانان ما از آموزش كافي در زمينه رفتارهاي جنسي برخوردار نيستند و اين در حالي است كه روسپي‌ها در جامعه پراكنده‌اند و مسائل مربوط به رفتارهاي پرخطر جنسي منجر به افزايش موارد ايدز در كشور مي‌شود.»

رئيس مركز تحقيقات ايدز كشور، دكتر مينو محرز هم در خصوص افزايش موارد ايدز جنسي بالا رفتن سن جوان‌ها را علت اين مسئله مي‌داند؛ «وقتي سن ازدواج بالا مي‌رود و از سوي ديگر آمار طلاق رو به افزايش است بالطبع تماس جنسي محافظت نشده نيز افزايش يافته و در نتيجه شيوع موارد ابتلا به ايدز از طريق اين شكل از تماسهاي جنسي شدت مي‌يابد.»

اين يك بمب ساعتي است!

اين فرآيند رشد آمار آلودگي از طريق روابط جنسي تحليل‌هاي زيادي را مي‌طلبد تا بفهميم واقعا چه اتفاقي افتاده كه جامعه‌اي با مشخصه‌هاي شرعي و اخلاقي ما دچار چنين مشكلي شده است. دكتر مجيد رضازاده دبير كميته ايدز سازمان بهزيستي كشور در گفت‌وگو با تهران امروز حرف‌هاي شنيدني زيادي براي روشن كردن قضيه دارد. رضازاده معتقد است كه ما از اول ماجرا اشتباه كرديم؛

 او مي گويد: «وقتي براي اولين بار در سال 65 ايدز از طريق انتقال خون وارد ايران شد و با ترزيق از راه سرنگ‌هاي آلوده به سرعت انتقال پيدا كرد، برخوردهاي قهري زيادي با مسئله انجام شد. حتي در زندان‌ها ايدزي‌ها را جدا كردند كه چند سال بعد هم به دليل بي‌نتيجه بودن اين كار هم رها شد. اين جداسازي اشتباه باعث شد مسئولان زندان خيال‌شان از بقيه راحت شود و به وضعيت شيوع متمركز برسيم.

يعني ايدز در گروه‌هاي ويژه‌اي بين زنداني‌ها و معتادان تزريقي اپيدمي شد. توجهي به اين مسائل نشد و مواردي مثل انتقال و آلودگي بقيه از طريق زنداني مرخصي رفته پيش آمد.» او متهم اصلي پديد آمدن ايدز بعد از گذشتن از اين دوره را، روابط جنسي مي‌داند و اين موضوع را چالش جديدمان مي‌خواند؛«روند كلي ابتلا خيلي كم شده تا سال 86 سالانه 3 تا 4 هزار نفر مبتلاي جديد داشته‌ايم اما از آن به بعد آمار موارد جديد كم مي‌شود.

الان 20 هزار ايدزي شناخته شده داريم و برآوردها مي‌گويد تا 90 هزار نفري در كشور آلوده هستند اما كنترل مسئله از جاي ديگري از دست مي‌رود. ابتلاي ناشي از روابط جنسي دارد همان پيك شيوع سال 80 در زندان‌ها را تجربه مي‌كند. البته اين بار در سطح جامعه و خيلي گسترده‌تر؛ فعلا حدود 8 درصد از اين راه آلوده شده‌اند كه 94 درصد آنها مرد هستند. البته دسترسي به زنان با رفتار پرخطر آسان نيست.»

دكتر رضازاده در جواب اين سوال كه براي كنترل اين تغيير الگوي ابتلا چه كار مي‌شود كرد، مي‌گويد: «بايد كارشناس‌هاي علوم ديني، جامعه‌شناسي، روانشناسي و... هم نظر بدهند. به نظر من ما به فرهنگ‌سازي و واقع‌بيني نياز داريم. مسئله جنسي بر خلاف اعتياد جزو وجود آدم هاست. از طرفي جوان دوست دارد رفتار پرخطر را تجربه كند. اين يك ادعا نيست، يك نظريه علمي است. يكي از اين رفتارها هم جنسي است.

ما بايد واقعيت‌ها را بدانيم و قسمت‌هاي تاريك ماجرا را به‌شان نشان بدهيم. مثلاً اينكه اغلب دوستي‌هاي بين دختر و پسر بعد از 2 سال و نيم به روابط جنسي منجر مي‌شود. جوان بايد اين را بداند. ضمن اينكه آمار زير 18 ساله‌ها مي‌گويد 25 درصد پسرها و 10 درصد دخترها خودشان اقرار به روابط جنسي كرده‌اند. از طرفي دختري كه در خانواده‌هاي ما بزرگ مي‌شود ياد نگرفته با همسرش رابطه جنسي درست داشته باشد تا هر دو به آرامش برسند.

اين در حالي است كه اسلام به خانواده اهميت زيادي داده. به دلايل زياد، از جمله كمك به سلامت روان. مشكل آنجايي است كه آدم‌هايي هستند كه مي‌توانند ازدواج كنند و نمي‌كنند.»

آقاي دكتر هشدار مي‌دهد كه هرچه سريع‌تر بايد اين روند را كنترل كرد؛«هنوز كساني كه به صورت حرفه‌اي درگير روابط جنسي پرخطر هستند و ايدز دارند زياد نيستند اما زياد شدن آنها رشد وحشتناكي را درست خواهد كرد.

 اين را هم بدانيد كه هزينه كنترل بيماري در مراحل اول هر ماه يك ميليون تومان و اگر مقاوم شود، 10 ميليون تومان است. اين طور هم نيست كه فرد زود بميرد. حتي ممكن است طول عمر طبيعي داشته باشد و در اين مدت هر كسي را مبتلا كند. در واقع يك بمب ساعتي داريم در كنار آدم‌هايي كه به آن بي‌توجه‌اند.

از طرفي هنوز راه عملياتي كردن روش‌هاي كاهش آسيب در اين زمينه از منظر ديني نامعلوم است. ما به عنوان متخصص نمي‌دانيم چطور توصيه كنيم و علماي ديني بايد كمك‌مان كنند.»
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:43 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

خمیازه

 
خمیازه مغز را خنک می‌کند/در چه فصلی بیشتر خمیازه می‌کشیم؟سلامت نیوز: خمیازه با خنک کردن مغز کارکرد آن را بهبود می‌بخشد. دانشمندان دریافتند که افراد در زمستان پس از سپری کردن ساعات متوالی در هوای سرد، بیش از گرمای تابستان خمیازه می‌کشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، نتیجه مطالعات جدید نشان می‌دهد خمیازه روشی است که مغز را خنک می‌کند. خمیازه‌ها بیشتر برای کنترل حرارت مغز ایجاد می‌شوند تا فرد به راحتی فکر کند.

خمیازه می‌تواند چیزی فراتر از نشانه خواب و یا خستگی باشد. محققان همچنین دریافتند تغییرات فصلی در تعداد دفعات خمیازه تاثیرگذار هستند. افراد در زمستان پس از سپری کردن ساعات متوالی در هوای سرد، بیش از گرمای تابستان خمیازه می‌کشند.

وقتی که هوای اطراف گرم‌تر از دمای بدن انسان باشد، کم‌تر خمیازه می‌کشیم زیرا استنشاق هوای گرم‌تر از حرارت بدن، منجر به خنک شدن بدن و یا مغز نمی‌شود.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، افراد عموماً به 2 دلیل خمیازه می‌کشند؛ گاهی بی‌اختیار به خاطر خستگی، استرس، ایجاد تغییراتی در فعالیت فیزیکی یا ذهنی و همچنین ساعت بیولوژیکی بدن و گاهی نیز در اثر دیدن، شنیدن، خواندن و یا حتی فکر کردن باشد. در واقع خمیازه می‌تواند مسری باشد.

با تثبیت دمای مغز، خمیازه میزان دقت و کارکرد ذهنی را بهبود می‌بخشد.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:43 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

زمان دقیق مرگ

بینی زمان دقیق مرگ را تعیین می‌کند


سلامت نیوز: مژک‌های داخل بینی می‌تواند زمان دقیق مرگ به ویژه تا 24 ساعت پس از مرگ را آشکار کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، مژک‌های داخل بینی پس از مرگ به تپیدن ادامه می‌دهند، اگرچه سرعت آن به تدریج کم می‌شود.

تخمین زمان دقیق مرگ با توجه به تاثیر عوامل محیطی چون؛ دمای هوا، دمای بدن و سرعت تجزیه امر مشکلی بوده است اما مژک‌ها نسبتاً در برابر عوامل محیطی مصون هستند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، محققان دریافتند مژک‌های داخل بینی تا 20 ساعت پس از مرگ به حرکت ادامه می‌دهند.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:42 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

فضیلت های انسانی

 
نقش فضیلت های انسانی در احساس رضایتمندیداشتن یک زندگی شاد و رضایتمندانه همواره یکی از خواسته ها و آرزوهای بشر بوده است. با این که سال هاست دانشمندان، محققان و پژوهشگران در حوزه های مختلف علمی به پیشرفت های چشمگیری دست یافته اند اما در حوزه علوم روان شناسی اصول همان اصول قدیمی و راه های رسیدن به رضایتمندی و شادی همان مسیری است که قرن ها پیش توسط پیامبران و اولیای خدا به انسان نشان داده شده است. ما انسان ها طی چند قرن توانسته ایم جنبه های مختلف تعالیم این بزرگواران را بررسی کنیم و به معجزات کلام آن ها پی ببریم. روان شناسان می گویند زندگی خوب یعنی امکان رشد توانمندی های ذاتی و استعدادهای ژنتیک هر فرد به منظور دستیابی به رضایتمندی و شادی اصیل و کاربرد این قابلیت ها در حوزه کار، روابط و تربیت فرزندان. در تعالیم دینی نیز بر این مسائل تاکید و علاوه بر آن گفته شده است که تمامی انسان ها قابلیت به کار گرفتن توانمندی های خود را دارند و فقط کافی است این فضیلت ها را در خود پرورش دهند. اگر به این بحث علاقه مند شده اید ادامه آن را که گفت وگویی با جلیل معماریانی مشاور فکری جوانان است، بخوانید.

وی سخن خود را این چنین آغاز می کند: تاثیر رضایتمندی، ایجاد سرور و انرژی مثبت است. معمولا رضایت انسان های عادی در زندگی در سطح باقی می ماند و هرگز به عمق نمی رسد. اما فردی که به رضایتمندی می رسد سعی می کند آنچه را برایش پیش می آید، به گونه ای دریافت و تحلیل کند که رضایتمندی و سرور را برای وی در پی داشته باشد. برای دست یابی به این نوع رضایتمندی در درجه اول مخلوق باید راضی به رضای خالق خود باشد و اطمینان عمیق به خالقی که او را آفریده و امکان زندگی را برای او فراهم کرده است، داشته باشد. سپس باید از مردم، دنیا، زندگی، از اتفاقات پیرامون و تمام فراز و نشیب های آن راضی باشد. در مقابل رضا که حاصل آن خشنودی و انس است، خشم و غضب و نفرت و بددلی قراردارد. رسیدن به رضایت عمیق بدون وجود تکیه گاهی که زمینه های رضا را فراهم می کند، امکان پذیر نیست. به عنوان مثال وقتی از کسی انتظاری داریم که این انتظار به هر دلیلی برآورده نمی شود، احساس نارضایتی عمیقی می کنیم زیرا توقعی که از وی داشته ایم زمین مانده است. حال اگر فرد موردنظر را آن طور که هست بشناسیم و توقع مان را با او هماهنگ کنیم کمتر احساس نارضایتی می کنیم.

کسی که می خواهد رضایتمندی اش را با تکیه بر امکانات به دست آورد، تصور می کند که با به دست آوردن مدرک، امکانات زندگی، خودرو و ... می تواند به رضایتمندی برسد، غافل از این که این مولفه ها همگی بیرونی است و رضایتمندی اصیل از درون و فطرت انسان نشأت می گیرد و حاصل نگرش و نگاه درست به زندگی و دنیاست نه کسب امکانات مادی.

معماریانی با اشاره به این که ریشه نگرش و نگاه رضایتمندانه به زندگی به شناخت برمی گردد، تاکید می کند: کسی که خدا را حکیم مطلق می داند و به چنین شناختی از خداوند رسیده است و یا می داند که آفرینش خداوند در اوج حکمت است، خدایی که همه خوبی ها در او مطلق است، وقایع زندگی را حول محور چنین خدایی تنظیم می کند و به برداشت های مثبتی از محیط پیرامون خود می رسد. رضایت از زندگی در نزد فرد متدین و معتقد به خداوند، ارتباط مستقیمی با رضا به خواست خداوند و مشیت او دارد. اطمینان به «قدر» از همین جا ناشی می شود زیرا فرد متدین می داند که آن چه برایش رخ می دهد از حکمت و معرفت خداوند ناشی می شود بنابراین هرگز گلایه نمی کند و آن را به حساب بداقبالی یا بدشانسی خود نمی گذارد. چنان که یکی از نشانه های مومنان اطمینان به قدر است. بنابراین این نگرش که خدایی که ما را آفریده است، تغییرات و فراز و نشیب های زندگی را به نفع ما رقم می زند از جمله مواردی است که باید برای کسب رضایتمندی به آن دست پیدا کنیم. انسان مومن حتی احساسات و دریافت های خود را از جانب خدا می بیند و بر این اساس است که خداوند حافظ اوست.

وی تصریح می کند: بر این اساس است که اگر کار خالصی را انجام داد، فقط خداوند را مدنظر قرار می دهد و اگر از وی قدردانی نشود، احساس ناامیدی و پوچی نمی کند و به احساس رضایتمندی اش لطمه نمی خورد.

نکته این جاست که طرز نگرش به تعلیمات دینی هم تاثیر زیادی روی احساس رضایتمندی انسان دارد. تصور کنید فردی فکر کند جهنم برای این است که بابت کارهای بدش سوزانده شود بنابراین احساس ناخشنودی به وی دست می دهد چنین فردی نگرش اشتباه و دم دستی از معاد پیدا کرده است درحالی که نگرش صحیح این است که اعمال نادرست انسان را می سوزاند و او را نابود می کند. توضیح این نکته بدیهی است و مثل این است که بخواهید توضیح دهید خوردن سم کشنده است. طبیعی است که هر انسان عاقلی این حرف را می پذیرد و در آن شک نمی کند.

درست به همین دلیل است که بسیاری از سختی ها و دشواری ها در زندگی باعث احساس نارضایتی می شود؛ زیرا فرد نه نگرش صحیحی به خالق و نه نگرش صحیحی به اتفاقات پیرامون زندگی خود دارد. حتما سوالات شبیه این پرسش ها را زیاد شنیده اید. «چرا این بلا باید سر من بیاید»، «چرا باید این طور زندگی کنم»، «چرا فلانی این همه نعمت دارد و من ندارم» و هزاران شکایت دیگر که حاصل نگرش نادرست به زندگی و خالق هستی است. وقتی نگرش صحیح باشد فرد با خود می اندیشد که در پیشگاه معلم هستی، وی متناسب با ظرفیت، آینده، توانایی ها و مصلحت ها تقدیرهایی را در نظر گرفته است و هر اندازه که درک بالاتری داشته باشم تقدیرش متفاوت تر و باارزش تر خواهد بود. بنابراین در این نوع نگاه به هستی، دنیا، اتفاقات و مسائلی که در زندگی فرد به وجود می آید به طور مستقیم به درک و طرز نگرش فرد از حیات و زندگی برمی گردد. به گفته معماریانی در چنین شرایطی است که فرد مشکلات و بلاهای احتمالی را لازمه سلوک و وزنه های زندگی می داند که او را به تعادل می رساند، او مطمئن است که این گرفتاری ها باعث ورزیدگی وی می شود و می داند که همراه هر سختی و دشواری آسانی است.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:41 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

سالمندی

هر چه بزرگ تر شوید، کوچک تر می شوید


بارها این مطلب را شنیده ایم که با بالا رفتن سن، قد کوتاه تر می شود. اما نکته ای که شاید اغلب ما ندانیم این است که علاوه بر قد، قلب، استخوان های صورت و اندام های جنسی نیز کوچک می شود. البته این تغییرات با بروز مشکلات جسمی همراه است.

در این مطلب به نقل از «Readers Digest»، که در شماره امروز روزنامه خراسان نوشته شده  به موضوع کوچک شدن اعضای بدن و راه های پیش گیری از مشکلات ناشی از آن اشاره شده است.

ستون فقرات:
اغلب افراد پس از ۴۰ سالگی، با گذشت هر دهه از عمرشان با یک سانتی متر کاهش قد روبه رو می شوند. تا ۸۰ سالگی اغلب مردان ۵ سانتی متر و زنان ۸ سانتی متر کوتاه تر خواهند شد. علت این که چرا زنان کوتاه تر می شوند این است که زنان در دوران یائسگی با افت بیشتر استروژن ( نوعی هورمون زنانه که هم در مردان و هم در زنان از استخوان محافظت می کند) رو به رو می شوند. علاوه بر آن مردان عضله بیشتری دارند که در محافظت از ساختار بدن موثر است. از ۳۵ سالگی استخوان ها شروع به از دست دادن ماده معدنی می کند. با گذشت عمر توانایی بدن در جایگزین کردن استخوان کند می شود و با بروز پوکی استخوان، آن ها کمی کوچک تر و شکننده می شوند.

علاوه بر این، دیسک های بین استخوان ها نیز صاف می شود که همه این عوامل در کوتاه شدن قد نقش دارد. بین ستون مهره ها، ۲۳ عدد دیسک ژل مانند وجود دارد که دارای عملکرد ضربه گیر است و از ۸۸ درصد آب تشکیل شده است. در طول روز که در حالت حرکت، نشسته یا ایستاده هستیم، به طور طبیعی با فشار وارد شدن روی دیسک ها این مایعات خارج می شود و هنگام شب در حالت دراز کشیدن دوباره مایع به دیسک ها جذب می شود.

به همین علت است که طی روز نسبت به شب 0.75 سانتی متر کوتاه تریم. اما با بالا رفتن سن، دیسک ها کمی صاف می شود که این امر به کوتاهی دائمی منجر می شود.

همچنین کاهش وزن در هر سنی می تواند زنگ خطر بروز پوکی استخوان به خصوص در زنان باشد؛ در مردان نیز علاوه بر پوکی استخوان می تواند نشانه بیماری قلبی عروقی باشد. به گفته محققان بیماری های شایع پیری بیماری قلبی و پوکی استخوان است.

راه حل:
حدود یک پنجم مردم با بالا رفتن سن قدشان کوتاه نمی شود. در این امر ژن و شیوه زندگی سالم نقش مهمی دارد. برای مقابله با پوکی استخوان، رژیم غذایی حاوی کلسیم کافی و ویتامین D اتخاذ کنید. مصرف کافئین بیش از حد (روزی بیش از ۸ فنجان چای یا قهوه) برای سلامت استخوان مضر است. همچنین نتایج بررسی ها نشان می دهد افرادی که ورزش می کنند نسبت به بقیه قدشان کمتر کوتاه می شود. از طرفی تقویت نشدن عضلات به خصوص عضلات شکم باعث بزرگ شدن شکم و جلو آمدن گردن می شود که در کوتاهی فرد نقش دارد. طرز صحیح نشستن و ایستادن مانع از تغییر شکل دیسک ها می شود.

قلب:
از میانسالی عضلات قلب سالی 0.3 گرم کوچک تر می شود، این امر بر توانایی قلب در پمپاژ خون تاثیر می گذارد. اسکن های ام آر آی (MRI) که روی تعدادی از زنان و مردان بین ۴۵ تا ۸۵ سال انجام شد، نشان می دهد که عملکرد عضلات قلب سالانه ۲ تا ۵ درصد کاهش می یابد و مقدار پمپاژ خونی که از قلب خارج می شود، سالی ۹ میلی لیتر کمتر و این امر باعث بالا رفتن فشار خون می شود. فشار خون بالا نیز به ضخیم شدن عضلات قلب منجر می شود. قلبی که به علت فشار خون بالا بزرگ شود دچار فیبروز و مستعد به از کار افتادگی می شود.

راه حل:
همانند تمامی عضلات، قلب نیز با ورزش قوی تر می شود و احتمال کوچک شدن آن کمتر است. ورزش های مفید برای قلب شامل پیاده روی، بالا رفتن از پله ها، باغبانی، کار سخت منزل و استفاده از وسایل ورزشی است. پیاده روی ۴۰ دقیقه ای به مدت ۵ روز در هفته کافی است.

مغز:
هنگام تولد، مغز ۴۰۰ گرم وزن دارد و تا سن نوجوانی تا وزن یک کیلو و ۴۰۰ گرم رشد می کند اما از ۲۰ سالگی ۱۰ تا ۱۵ درصد کوچک می شود. پزشکان احتمال می دهند علت این امر تراکم سموم در مغز باشد. شاید هم از بین رفتن سلول های مغز در این امر دخیل است.

بالا بودن وزن، بالا بودن کلسترول و استعمال دخانیات این روند را سرعت می بخشد.

راه حل:
فعال نگه داشتن مغز در طول عمر امری مهم و کلیدی است. باید از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز شود. داشتن خواب کافی نیز در این امر موثر است.

صورت:
با بالا رفتن سن، استخوان های صورت به لحاظ اندازه کوچک تر می شود و باعث فرورفتگی پوست و عضله اطراف آن می شود. با از دست دادن دندان، فک جمع می شود.

به گفته متخصصان، این فرآیند در زنان از دهه ۴۰ سالگی و در مردان از دهه ۵۰ سالگی آغاز می شود.

راه حل:
با رعایت بهداشت دهان مانع از خرابی و از بین رفتن دندان شوید.

مثانه:
در ۲۵ سالگی، مثانه یک فرد سالم ظرفیت نگهداری حجم ۲ فنجان مایع را دارد اما با رسیدن به ۶۵ سالگی این ظرفیت به نصف کاهش می یابد.

راه حل:
از مصرف کافئین و مشروبات الکلی که ناراحتی مثانه ایجاد می کند، بپرهیزید. ورزش های مربوط به تقویت لگن را انجام دهید. با بالا رفتن سن، نیازی نیست که مصرف مایعات را کاهش دهید. مصرف مایعات باید به اندازه ای باشد که ادرار زرد کم رنگ باشد.

غده تیموس:
غده تیموس عضو کوچکی است که در بالای قلب قرار دارد و سلول های «تی» را که از بدن در مقابل عفونت محافظت می کند، تولید می کند. این غده طی دوران کودکی به انداره یک سیب بزرگ می شود اما در نوجوانی به تدریج جمع می شود و در بزرگسالی به اندازه یک تیله در می آید.

راه حل:
برای تقویت سیستم دفاعی بدن، رژیم کم کالری اتخاذ کنید.

گوش ، بینی و پا تنها اعضایی که رشد می کند
به طور متوسط، گوش سالی 0.22 میلی متر رشد می کند. قسمت داخل نرمه گوش به لحاظ اندازه تغییر نمی کند اما گوش بیرونی بزرگ می شود. علت آن، غضروفی بودن گوش است که همیشه در حال رشد است. جاذبه زمین نیز عامل دیگری است. با بالا رفتن سن و شکسته شدن فیبرهای آلستین و کلاژن، غضروف مانند پوست نازک تر می شود و حالت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. این امر باعث می شود پوست کشیدگی و افتادگی پیدا کند، نوک بینی درازتر و به پایین خم شود و گوش ها نیز به پایین کشیده شود.

با از دست دادن حالت انعطافی تاندون ها و رباط ها که استخوان ها را با هم ارتباط می دهد، پاها درازتر و پهن تر می شود. به گفته کارشناسان اندازه پای افراد بالای ۴۰ سال در هر ۱۰ سال یک سایز بزرگ تر می شود.

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:41 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

30 درصد منابع در بیمارستان ها صرف دارو می شود

 رییس شورای سیاستگزاری گفت: هزینه 70 میلیون دلاری ورود یک قلم دارو ضرورت سنتر دارو در کشور را نشان می دهد.

به گزارش سلامت نیوز دکتر باقر لاریجانی با یادآوری نام گذاری امسال به نام سال جهاد اقتصادی و با تاكید بر اینكه اگر سلامت مردم تامین شود بصورت محسوس می تواند اقتصاد كشور را به جلو ببرد گفت: بعنوان مثال كشوری كه مالاریا زده باشد نمی تواند در اقتصادش بدرخشد.

وی با تاكید بر شناسایی اتلاف منابع و تلاش برای رفع آن گفت: در بیمارستان 25 تا 30 درصد منابع برای دارو صرف می شود و به نظر می رسد اگر ما محاسبات مان را دقیق تر كنیم می توانیم خیلی صرفه جویی كنیم.

وی با اشاره به اینكه نزدیك به 70 میلیون دلار برای واردات یك دارو هزینه می شود گفت: ما در یك افق ده ساله و با سرمایه گذاری ویژه می خواهیم كه سنتز دارو را در كشور خودمان انجام دهیم و در این زمینه هم تلاش های زیادی صورت گرفته است.

وی با اشاره به نقش رسانه ها در پویایی و نشاط  حوزه سلامت گفت: در كشور ما رسانه های عمومی نقش بارزی را در آموزش مردم دارند و در تحقیقی هم كه انجام شده نشان داده شده كه در مواردی مثل پوكی استخوان یا دیابت مردم اطلاعات خود را بطور عمده از رسانه ها می گیرند و با توجه به محدودیت زمان اطبا و كمبود تیم های آموزش دهنده خاص در گروه پزشكی نقش رسانه ها مهم است و رسانه ها این توان را دارند كه اوقات فراغت مردم را با آموزش های مناسب پر كنند.

رییس دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: در این دانشگاه سالی 2500 پروژه تحقیقات انجام می شود كه تعداد زیادی از این پروژه ها مربوط به تزهای دانشجویان مختلف است و به گونه ای این قانون را گذاشته ایم كه دانشجویان تزهایشان را بصورت یك پروژه تحقیقاتی در دانشگاه ثبت كنند و ما نیز از آن حمایت می كنیم و الزام داریم كه دانشجویان بتوانند محصول كارشان را منتشر كنند و این مساله در دانشگاه جدی گرفته می شود.

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:40 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

مصرف ریتالین در قشر دانشجو

 
افزایش مصرف ریتالین در قشر دانشجو هشدار دهنده است حامد اختیاری گفت: مصرف ریتالین در قشر دانشجو در حال افزایش است، به طوری که متاسفانه 20 درصد افراد پس از مصرف، ناگزیر به افزایش مصرف می‌شوند.

حامد اختیاری کارشناس حوزه اعتیاد در گفت‌وگو با برنا اظهار داشت: بررسی ها نشان دهنده آن است که مصرف ریتالین در قشر دانشجو درحال افزایش است، به طوری که استفاده از این دارو عوارض جدی در مغز ایجاد می کند.

این کارشناس حوزه اعتیاد ادامه داد: همچنین مصرف ریتالین سبب وابستگی شدید در فرد می شود، به طوری که متاسفانه 20 درصد افراد پس از مصرف، ناگزیر به افزایش مصرف می شوند.

اختیاری افزود: مهمترین معضل مصرف ریتالین این است که به هیچ عنوان مشخص نمی کند در چه گروهی وابستگی شدید ایجاد می کند و دانشجویان متاسفانه تنها دوره خوب مصرف این دارو را می بینند.

وی با اشاره به این مطلب که ریتالین به طور مستقیم سرعت یادگیری را نیز افزایش می دهد، اظهار داشت: ریتالین با تقویت انعطاف پذیری مغز قدرت یادگیری را افزایش می دهد، ریتالین از جمله داروهایی است که باید با تجویز پزشک مصرف شود و مصرف خودسرانه این قرص عوارضی را برای فرد به وجود می آورد.

گفتنی است؛ از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص ها بی خطرند و آن بد نامی مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می‌كنند ترك كردن داروهای محرك آمفتامینی نظیر ریتالین و اكستازی، بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از كراك، هرویین و سایر مواد مخدر است. استفاده محدود و كنترل شده ریتالین باعث عادت كردن بدن مصرف كننده به دوزهای پایین و در نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر و حتی مصرف داروهای سنگین‌تر و خطرناك‌تر می‌شود.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:39 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

مابه‌التفاوت ساعت کاری پرستاران

 
مابه‌التفاوت ساعت کاری پرستاران از ابتدای امسال پرداخت می‌شودسلامت نیوز: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: مابه‌التفاوت ساعت کاری پرستاران از ابتدای امسال پرداخت می‌شود و همه بیمارستانهای دولتی موظفند از اول مهر قانون ساعت کاری پرستاران را اجرا کنند.

حسن امامی رضوی در گفت‌و‌گو با فارس در پاسخ به اینکه قانون ارتقای بهره‌وری یا کاهش ساعت کاری پرستاران که قرار بود از اول مهر اجرایی شود و طی آن ساعت کاری پرستاران کم شود به کجا رسید اظهار داشت: طبق بخشنامه وزیر بهداشت از ابتدای مهر باید قانون کاهش ساعت کاری پرستاران در تمام بیمارستانهای دولتی کشور اجرا شود. تاکنون گزارش عدم اجرا نداشتیم. به دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز ابلاغ شده که موظفند کاهش ساعت کاری پرستاران را اعمال کنند و اگر گزارشی مبنی بر عدم اجرای این طرح به دست ما برسد ورود می‌کنیم.

وی ادامه داد: به هر حال هم در معاونت درمان، هم دفتر پرستاری وزارت بهداشت و هم حوزه نیروی انسانی معاونت توسعه وزارت بهداشت به دنبال حل مشکل هستیم و اگر دانشگاهی طرح را اجرا نکرده لابد مشکلاتی در اجرای آن داشته است که مشکل را حل خواهیم کرد.

معاون وزیر بهداشت درباره پرداخت مابه‌التفاوت ساعت کاری پرستاران نیز توضیح داد:
دانشگاه‌ها در سال گذشته اعتباری برای پرداخت مابه‌التفاوت ساعت کاری پرستاران نداشتند اما از ابتدای امسال این کار اجرایی شده است و مابه‌التفاوت‌ها را باید پرداخت کرده باشند.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:38 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

مصرف شیر کم‌چرب

 
مصرف شیر کم‌چرب برای سالمندان بسیار مفید است مشاور مدیر عامل شرکت صنایع شیر ایران گفت: مصرف شیر کم‌چرب برای سالمندان بسیار مفید است و چربی اضافه موجود در شیر برای سالمند مشکلاتی ایجاد می کند.

حسین چمنی، در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: سالمندان شیرهای کم‌چرب مصرف کنند. چربی اضافی شیر برای سالمندان مشکل ایجاد می‌کند.

وی گفت:‌ ترکیب جمعیتی کشور در حال تغییر است. ما در گذشته جزو کشورهای جوان دنیا بوده‌ایم ولی هم‌ اکنون در حال گذار هستیم و وارد دوره میانسالی شده‌ایم.

مشاور مدیر عامل شرکت صنایع شیر ایران اضافه کرد: از هم‌ اکنون باید به فکر آینده باشیم بیش از 80 درصد مشکلات سالمندان، مشکلات اسکلتی و حرکتی است که این مسائل در مصرف شیر رابطه مستقیمی دارد.

چمنی افزود:‌ 7 درصد مردم ایران سالمند هستند و این میزان در دنیا به حدود 10 درصد است که طی 4 دهه آینده این آمار به 25 درصد می‌رسد.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:37 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

خواب نیمروزی

 
خواب نیمروزی سبب افزایش سكته‌های قلبی و مغزی می‌شودسلامت نیوز: یك متخصص مغز و اعصاب با بیان اینكه خواب نیمروزی، اصولا از نظر علم پزشكی بهداشتی نیست، عنوان كرد: خواب نیمروزی را حتی برای تقویت حافظه نیز توصیه نمی‌كنیم.

دكتر فرامرز امیری درگفت‌وگو با ایسنا، افزود: خواب نیمروزی سبب افزایش مرگ و میر، سكته‌های قلبی و سكته‌های مغزی می‌شود.

وی ضمن بیان این مطلب كه اگر بناست افراد در میان روز، تجدید قوا كنند نباید این میزان استراحت به بیش از 15دقیقه برسد، اظهار كرد: اگر به انجام فعالیتی چون درس خواندن مشغول هستید، این استراحت الزاما به معنای عدم فعالیت و خوابیدن نیست، یك پیاده‌روی ساده و یا گوش دادن به یك موسیقی هم می‌تواند به عنوان استراحت ذهن در فواصل درس خواندن مفید واقع شود. زیرا مطالعه ممتد نیز موجب افت كاركرد مغز می‌شود.

امیری با اشاره به این‌كه خواب نیمروزی در علم پزشكی امروز، خواب مضر محسوب می‌شود، اظهار كرد: تغییراتی در حین خواب در بدن انسان ایجاد می‌شود كه اگر آن تغییرات در روز رخ بدهد این مسئله به ضرر بدن است و برای عروق مغز اثر مخرب دارد و فرد را مستعد ابتلا به سكته‌های قلبی و مغزی می‌كند.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: كسی هم كه كمبود خواب شبانه دارد بهتر است مشكل خوابش را حل كند نه اینكه بخواهد آن را با خواب بعدازظهر جبران نماید. خواب نیمروزی نه تنها باعث می‌شود كاركرد مغزی افت كند بلكه فرد زمان مفید زندگی‌اش را نیز از دست می‌دهد.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:36 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

نکته‌ی غذایی برای مقابله با آلرژی اگر چه بیشتر مردم تصور می‌کنند آلرژی‌های فصلی مربوط به فصل خاصی است اما در عین حال پژوهش‌ها نشان می‌دهد که التهاب مخاط بینی مخصوص فصل خاصی نیست و به خصوص در افراد مبتلا به آسم باید جدی گرفته شود.
در این مطلب، پنج ماده‌ی غذایی را برای مقابله با آلرژی‌های فصلی معرفی می‌کنیم. اگر شما نیز از این آلرژی‌ها رنج می‌برید با ما همراه باشید.

گوشت مرغ را جایگزین گوشت گاو کنید
یکی از آلرژی‌های فصلی تب یونجه است. تب یونجه شبیه تنگی نفس (آسم) است به جز این که در تب یونجه واکنش آلرژیک در پوشش مخاط داخل بینی و پلک‌ها رخ می‌دهد نه در سینه.
نام دیگر این حالت رینیت آلرژیک می‌باشد که منجر به آبریزش بینی، عطسه، خارش و آبریزش چشم می‌شود.
پژوهشی که دو سال به طول انجامیده است نشان می‌دهد تأثیر تب یونجه در نزد افرادی که رژیم غذایی سرشار از اسید الایدیک دارند نسبت به افرادی که کمتر گوشت قرمز مصرف می‌کنند سه برابر بیشتر است. اسید الایدیک یک چربی ترانس است که در گوشت قرمز و لبنیات وجود دارد.
 

صبح‌ها یک عدد پرتقال میل کنید
پرتقال سرشار از ویتامین C است و یک آنتی هیستامین طبیعی محسوب می‌شود.
پژوهش‌های متعدد نشان داده است افرادی که میزان ویتامین C بدن‌شان کم است بیشتر به حساسیت دچار می‌شوند.
برای مقابله با آلرژی‌ها هر روز که بیدار می‌شوید یک عدد پرتقال نوش جان کنید.
 
 
حواس‌تان به بنزوات سدیم باشد
محققان معتقدند که این ماده‌ی محافظ و نگه‌دارنده‌ی مواد غذایی باعث عطسه و احساس سوزش خفیف یا گزگز در افرادی که آلرژی ندارند می‌شود.
محققان ژاپنی دریافتند که کاتچین های موجود در چای سبز گیرنده‌های سلولی که باعث عکس‌العمل‌های آلرژی زا می‌شود را مسدود می‌کند و به این ترتیب جلوی حساسیت‌های فصلی را می‌گیرد
این مواد نگه‌دارنده در آب میوه‌ها، مخلفات تارت ها، خیار شورها، زیتون و سس سرکه سالاد (نوعی سس سالاد که با سرکه و روغن زیتون تهیه می‌شود) وجود دارد. اگر از آلرژی رنج می‌برید از خوردن این مواد غذایی آماده دارای مواد نگه‌دارنده دوری کنید.
 

از فست‌فودها خداحافظی کنید
همبرگر، هات‌داگ، سیب زمینی سرخ کرده، پیتزا، چیپس و ... سرشار از قند و چربی‌اند.
محققان ایتالیایی رژیم غذایی کودکان آمریکایی را با کودکان بورکینافاسو مقایسه کردند.
محققان مشاهده کردند میزان فلور باکتریایی که از بدن در مقابل اگزما و آلرژی‌ها محافظت می‌کند در کودکان آمریکایی که قند و چربی‌های بیشتری مصرف می‌کنند کمتر از کودکان آفریقایی است که غلات، سبزیجات و حبوبات بیشتری مصرف می‌کنند.
 
 
چای سبز بنوشید
محققان ژاپنی دریافتند که کاتچین های موجود در چای سبز گیرنده‌های سلولی که باعث عکس‌العمل‌های آلرژی زا می‌شود را مسدود می‌کند و به این ترتیب جلوی حساسیت‌های فصلی را می‌گیرد.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:36 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

۴۵راز تناسب اندام

چرا زنان فرانسوی چاق نمی‌شوند؟/

: آمریکا به عنوان یک دانش‌آموز بورسیه‌ای با فاجعه‌ای روبرو شدم که به هیچ وجه انتظارش را نداشتم. فاجعه‌ اضافه وزن 9کیلوگرمی که من را به بیابان برهوت و برگشت از راهی که آمده بودم منتهی می‌کرد. خوشبختانه، از پزشکی که وی را دکتر میراکل (معجزه‌گر) می‌نامیدند کمک گرفتم.
به گزارش خبرآنلاین، کتاب «چرا زنان فرانسوی چاق نمی‌شوند (45 راز تناسب اندام)» نوشته میرل گولیانو با ترجمه شراره حداد و فهیمه صادقیان در 344 صفحه با قیمت 7600 تومان از سوی انتشارات نسل نواندیش روانه بازار شد.
 
در معرفی این کتاب آمده است: «آیا همه چیز فقط در طبیعت و ماهیت خلاصه می‌شود؟ آیا چرخه کند تکامل وقت کافی برای ایجاد یک گروه ژن مجزا از زنان لاغر داشته است؟ شک نکنید، زنان فرانسوی از مهارت و چابکی خاصی برخوردارند، یعنی مجموعه‌ای از ترفندهای مناسب.
 

من در آنجا به دنیا آمده و دوران کودکی خوب و شادی را سپری کرده‌ام و در سنین نوجوانی نیز با آنچه مادرم به من آموخته بود بزرگ شدم و در همین دوره نوجوانی این چرخه تکامل به نتیجه رسید و پایان یافت. در آمریکا به عنوان یک دانش‌آموز بورسیه‌ای با فاجعه‌ای روبرو شدم که به هیچ وجه انتظارش را نداشتم. فاجعه‌ اضافه وزن 9کیلوگرمی که من را به بیابان برهوت و برگشت از راهی که آمده بودم منتهی می‌کرد. خوشبختانه، از پزشکی که وی را دکتر میراکل (معجزه‌گر) می‌نامیدند کمک گرفتم. او مرا با هنر آشپزی و خوش‌خوراکی موروثی خود آشنا کرد و به بازیابی شکل و ظاهر پیشین خود فراخواند.»
 
هموطنان تهرانی برای تهیه این کتاب‌‌‌ کافیست با شماره20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.
نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:35 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

سرطان سينه و نگراني‌هاي زنان

 

جام جم آنلاين: برخي از بيماري‌ها نه به دليل قدرت ويروس‌ها و سختي مرض كه به دليل برخي انگاره‌ها و شرم و حيايي فرهنگي و عرفي ممكن است در جامعه‌اي رواج يابد و اقدام ديرهنگام براي درمان آن موجب گسترش و وخامت بيماري شود.

درست است كه الان چند سالي است مثلا درباره بيماري‌هاي مقاربتي، تناسلي و ايدز راحت‌تر صحبت مي‌شود، اما تا چند سال قبل‌ خيلي از زنان ما به دليل خجالت‌زدگي حتي بيماري سرطان پستان خود را مخفي مي‌كردند يا دست كم در رسانه‌هاي ما كمتر از آن صحبت مي‌شد.

البته وضعيت كشور ما در اين زمينه نسبت به كشورهايي مثل هند، مصر و نيجريه خيلي نگران‌كننده نيست. هر 3 دقيقه يك زن مصري از بيماري خود مطلع مي‌شود و از همان لحظه، ترك شدن از سوي همسر، يكي از ترس‌هاي زندگي‌اش به شمار مي‌آيد. در هند زن‌هاي داراي سرطان سينه به دليل گسترش اين عقيده كه اين بيماري واگيردار است، ممكن است مجبور به استفاده از ظروف غذاي جداگانه شوند.

سرطان سينه يكي از شايع‌ترين سرطان‌ها در ميان زنان ايراني محسوب مي‌شود و سالانه 7 هزار زن ايراني به اين سرطان مبتلا مي‌شوند لذا با توجه به اين‌كه 70 درصد اين بيماران بالاي 5 سال عمر مي‌كنند اكنون حدود 70 هزار زن مبتلا به اين بيماري در كشور داريم و اين آمار كمي نيست! بويژه آن‌كه سن ابتلا به سرطان سينه در ايران 5 سال پايين‌تر از سطح جهاني است. در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به اين بيماري در ايران بين 45 تا 55 سال است در حالي كه اين سن در كشورهاي غربي بين 50 تا 60 سال است.

بيماري سرطان پستان مانند ساير بيماري‌هاي سرطان 4 مرحله اول تا چهارم دارد، مرحله اول آن كاملا قابل علاج قطعي است، مرحله دوم و سوم، مرحله كلينيكي است كه بيمار بايد تحت درمان‌هاي خاص و عمدتا جراحي و شيمي‌درماني قرار گيرد؛ اما مرحله چهارم زماني است كه بيماري خيلي پيشرفت كرده است و كار زيادي براي آن نمي‌توان انجام داد. مساله مهم بيماري سرطان سينه در ايران اين است كه به‌رغم آن‌كه حدود 80 درصد موارد اين بيماري در كشورهاي غربي در مرحله يك شناسايي و درمان مي‌شوند، در ايران 70 درصد اين بيماران در مرحله 2 يا 3 شناسايي مي‌شوند و همين امر درمان قطعي اين بيماران را با مشكل مواجه مي‌كند. پيش از اين، سرطان سينه بيماري‌اي بود كه بيشتر زنان سفيدپوست و افرادي را كه در قطب‌هاي صنعتي همچون آمريكاي شمالي و اروپاي غربي زندگي مي‌كردند، مبتلا مي‌كرد، اما بعد معلوم شد كه در هر جايي هست؛ آسيا، آفريقا، اروپاي شرقي و آمريكاي لاتين مواردي از سرطان سينه را داشتند. تا سال 2020 حدود 70 درصد از موارد سرطان سينه در كشورهاي در حال توسعه خواهد بود.

دكتر محمداسماعيل اكبري، رئيس مركز تحقيقات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي دراين‌باره مي‌گويد: در سرطان سينه، مبتلايان شانس بالايي براي زنده ماندن داشته و پس از درمان، احتمال بازگشت و عود مجدد بيماري وجود دارد. بنابراين بيماران مبتلا به سرطان سينه بايد تحت نظر پزشك معالج قرار بگيرند.

دكتر اكبري با بيان اين كه احتمال پيشگيري از 40 درصد انواع سرطان‌ها وجود دارد، اظهار كرد: سرطان سينه نيز يكي از انواع سرطاني است كه براحتي مي‌توان با تشخيص زودرس از آن پيشگيري كرد و تنها شرط آن، هوشيار بودن مردم جامعه بخصوص زنان است. بررسي و مطالعه سرطان سينه در ايران حاكي از آن است كه ما با سرطان تهاجمي‌تري مواجه هستيم و به دليل فرهنگ ديني ملي ما كه مادران ستون اصلي خانواده هستند اين سرطان از نظر اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بار بسياري را براي خانواده دربردارد.

رئيس مركز تحقيقات سرطان با بيان اين كه سابقه فاميلي احتمال ابتلا به سرطان سينه را 5 برابر افزايش مي‌دهد، اذعان كرد: از اين رو پيشگيري از اين سرطان بسيار حائز اهميت است تا اين بيماري در مراحل ابتدايي تشخيص داده شود. وي با بيان اين‌كه نازايي و عدم شيردهي زنان از عوامل ابتلا به سرطان سينه به شمار مي‌رود، خاطرنشان كرد: زناني كه پس از بارداري شيردهي نداشته يا نازا هستند، يكي از فاكتورهاي خطر براي ابتلا به اين سرطان را دارا هستند.

دكتر حميدرضا ميرزايي كه در زمينه سرطان‌شناسي تحقيق مي‌كند، معتقد است: سرطان سينه شايع‌ترين بدخيمي در زنان كشور است كه برخلاف بسياري از بيماري‌ها، تنها انسان مدرن نيست كه با عارضه سرطان سينه دست به گريبان است، متون تاريخي نشاندهنده اين حقيقت است كه پزشكان قديمي نيز در جستجوي راهي براي درمان اين بيماري بوده‌اند.

وي گفت: امروزه به كمك شيوه‌هاي نوين جراحي و راديوتراپي، رژيم‌هاي جديد كموتراپي و هورمون‌تراپي، تارگت‌تراپي و درمان‌هاي حمايتي، كمتر از گذشته نگران درمان مناسب بيماران هستيم.

مسائل فرهنگي هميشه باعث پنهان كردن بيماري نمي‌شود بلكه گاهي زمينه و بستر ابتلاي به آن را فراهم مي‌كند مثلا الان چند سالي است كه استفاده از سيگار و قليان به عنوان يك خرده فرهنگ جديد در ميان دختران و زنان جوان مد شده و رواج يافته است در حالي كه استعمال دخانيات و بخصوص قليان از عوامل بسيار خطرناك ابتلا به سرطان سينه به شمار مي‌رود. همچنين افزايش وزن غيرطبيعي و مصرف تركيبات هورموني‌ زنانه به صورت غيرعلمي نيز از عوامل موثر در ابتلا به اين سرطان محسوب مي‌شود. همچنين سابقه فاميلي و سقط جنين غيرطبي از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سينه محسوب مي‌شود.

دكتر آسيه الفت‌بخش، عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي درباره نشانه‌هاي اين بيماري مي‌گويد: درد، التهاب، تورم، قرمزي و فرورفتگي نوك سينه از علائم شايع سرطان سينه به شمار مي‌رود.

به گفته وي، سن بالا، سابقه فاميلي ابتلا به سرطان، اولين حاملگي بالاي 30 سال، قاعدگي زير 12 سال، يائسگي بالاي 55 سال، عدم حاملگي، عدم شيردهي و هورمون‌درماني بعد از يائسگي از عوامل خطر در ابتلا به سرطان سينه هستند.

وي افزود: دردهاي شايع سينه به دو دسته دوره‌اي و غيردوره‌اي تقسيم مي‌شود كه دردهاي دوره‌اي در زنان 30 تا 35 ساله در نيمه دوم قاعدگي يا در صورت مصرف هورمون ديده مي‌شود. دردهاي دوره‌اي غالبا دوطرفه هستند و به علت شدت درد به زير بغل منتشر مي‌شوند و همچنين با مصرف كافئين يا در صورت اضطراب و افسردگي تشديد مي‌شوند و عموما علت اين دردها تغييرات هورموني است.

عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران در خصوص دردهاي غيردوره‌اي گفت: اين دردها بدون ارتباط با قاعدگي هستند، معمولا در افراد بالاي 40 سال ديده مي‌شود و ماهيت سوزني يا كششي دارند. علت دردهاي غيردوره‌اي عموما كيست‌هاي ناحيه سينه، دردهاي قلبي و عضلاني، توده‌هاي خوش خيم يا بدخيم سينه هستند.

يكي ديگر از نگراني‌هاي زنان در ارتباط با سرطان پستان به بحث زيبايي و حفظ تناسب اندام آنها برمي‌گردد كه بازهم تاثير فرهنگ را در بيماري و درمان آن نشان مي‌دهد.

رئيس مركز تحقيقات سرطان دانشگاه شهيد بهشتي دراين‌باره مي‌گويد: پزشكان ايراني تقريبا از حدود 20 سال پيش در عمل جراحي سرطان سينه قادر به حفظ سينه‌ها هستند. ضمن اين‌كه استفاده از پروتزهاي سينه مي‌تواند نگراني خانم‌ها را دراين‌باره برطرف كند. با اين حال زنان جامعه ما بايد براي تشخيص و پيشگيري از سرطان سينه، سالي يك بار معاينه كلينيكي و ماهي يك بار ماموگرافي را فراموش نكنند.

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:34 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

آنچه که بیماران قلبی باید بدانند

آیا می دانید عوامل خطرساز در بروز بیماریهای قلبی عروقی کدامند؟

1-      چربی خون بالا (کلسترول و تری گلیسرید بالا)

2-      فشار خون بالا

3-      دیابت (بیماری قند)ش

4-      مصرف دخانیات (سیگار، مواد مخدر، پیپ، قلیان و ...)

5-      فعالیت بدنی کم

 

آیا می دانید بیماران قلبی چه مواردی را باید رعایت کنند؟

1- غذاهای کم چربی را جایگزین غذاهای پرچرب کنند:

یعنی مصرف لبنیات پرچربی (شیر، ماست، پنیر، خامه) روغن های جامد نباتی، دنبه، روغنهای حیوانی، کره، جگر، مغز، قلوه، دل، گوشت قرمز پرچربی (گوسفند، گوساله، گاو)

گوشت چرخ کرده پرچربی، انواع شیرینی، کله و پاچه، سیرابی و شیردان، سس سالاد، سوسیس، کالباس و پوست مرغ را به حداقل برسانند.

2- سعی کنید از مواد غذائی فیبردار (الیاف گیاهی) مانند سبزیجات مختلف (سبزیهای برگی، هویج، گوجه فرنگی، کدو، بادمجان، نان سبوس دار، حبوبات (لوبیا، عدس، نخود، ماش، لپه، باقلا) و غلات (برنج، گندم، جو) و از میوه جات در حدامکان بیشتر استفاده نمایند.

3- توصیه میشود حداقل هفته ای دو وعده ماهی مصرف کنید و هفته ای دو تا سه وعده مرغ و بقیه وعده های غذائی را با غذاهای غیرگوشتی استفاده نمایند.

4- غذاهای روزانه را بصورت آب پز، بخارپز و کبابی تهیه نمایید و از سرخ کردن مواد غذائی خودداری کنید.

5- از مصرف بیش از اندازه نمک و غذاهای شور مانند ماهی شور، ماهی دودی، آجیل شور، پنیر شور، چیپس، غذاهای کنسروی، ترشیجات و انواع شور خودداری کنید.

6- در صورت داشتن اضافه وزن با رعایت رژیم غذائی و ورزش وزن خود را به وزن مطلوب برسانید که حتماً با متخصص تغذیه مشورت نمائید.

7- حمله های بیماری قلبی در کسانی که سیگاری هستند سه برابر افراد معمولی است. لذا ترک سیگار و هر نوع دودی (سیگار، مواد مخدر، قلیان و ...) برای بیماران قلبی ضرورت جدی دارد.

 

بیماران قلبی که سابقه بیماری قند دارند باید:

الف) تعداد وعده های غذایی را افزایش دهند (6 وعده) ولی در هر وعده مقدار غذای کمتری مصرف کنند.

ب) از مواد غذائی فیبردار مانند سبزیجات مختلف، حبوبات، غلات، میوه جات و نان سبوس دار بیشتر استفاده کنیآسم

تشخیص های پرستاری

-         پاکسازی غیرموثر راه هوایی و رابطه با تنگی راه هوایی و تولید بیش از حد موکوس

-         اضطراب در رابطه با ترس از مرگ

-         خطر غیرموثر بودن رژیم درمانی تجویز شده

-         بهبود دهیدراتاسیون بیمار

-         ارتقای مراقبت در منزل و جامعه

 

بهبود پاکسازی راه هوایی

-         درمان تجویز شده را اجرا و پاسخ های بیمار را بررسی کنید

-         اگر عفونت وجود داشت آنتی بیوتیکها و مایعات را اجرا کنید

-         در صورت نیاز از لوله گذاری راه هوایی و حمایت تنفسی کمک بگیرید.

-         آموزش، تمرینات تنفسی عمیق و موثر

-         پوزیشن نیمه نشسته جهت بهبود تنفس

-         اتاق بیمار را ساکت و عاری از محرک های تنفسی و گلها – سیگار – عطرها نگه دارید.

-         از بالش ها و تشک های آلرژی زا استفاده نکنید.

 

کاهش اضطراب

-         مراقبت های پرستاری را در آرامش و سکوت انجام دهید.

-         بیمار و خانواده او را درباره اقدامات درمانی آگاه نمایید

 

بهبود دهیدراتاسیون بیمار

-         با دریافت کافی مایعات به منظور رقیق کردن ترشحات و دفع آنها با دهیدراتانسیون مقابله کنید.

-         مایعات وریدی تجویز شده را اجرا کنید (4-3 لیتر در 24 ساعت مگر اینکه منع استفاده داشته باشد)

-         کم کردن لباسها و خنک نمودن محیط در صورت گرم بودن و جلوگیری از تعریق

 

ارتقای مراقبت در منزل و جامعه

-     به بیمار و خانواده او درباره بیماری آسم (التهاب مزمن)، هدف و کارکرد داروها، شناسایی و اجتناب از عوامل آغاز کننده (نظیر تماس با گرده های گیاهی)، اقامت در اتاقهای دارای تهویه مطبوع در صورت امکان، تغییر در شرایط آب و هوایی آموزش دهید.

-         به بیمار و خانواده در مورد آزمونهای کارکرد ریوی توضیح دهید.

-         بیمار را راهنمایی کنید تا برای فعالیتهای خود برنامه ریزی کند و از کمکهای افراد دیگر در مواقع ضروری استفاده کند.

-         برای رعایت دقیق رژیم درمانی، اقدامات پیشگیری کننده و نیاز برای پیگیری تاکید کنید.

-         در صورت لزوم از پرستار منزل استفاده کنید

-         مراجعه به منزل برای ارزشیابی آلرژنها (در صورت عود حملات) ممکن است ضروری باشد

-         به بیمار توصیه کنید تا کاملاً مراقب بهداشت جسمی و روانی خود باشد. زیرا حملات ممکن است تنها با تلقین روی دهد.

-         بیمار را به گروههای حمایت کننده اجتماعی ارجاع دهید.


COPD

فرآیند پرستاری در COPD

-         بهبود تبادلات گازی

-         پاکسازی راههای هوایی

-         پیشگیری از عفونت های برونش و ریه

-         مراقبت در منزل و جامعه

-         بالا بردن تحمل به فعالیت

 

بهبود تبادلات گازی

-         مراقب تنگی نفس و هیپوکسمی در بیمار باشید

-         از بیمار در برابر اثرات جانبی داروهای تجویز شده مراقبت به عمل آورید

-         از طریق گزارش بیمار در مورد خفیف – تنگی نفس – میزان کاهش اسپاسم برونشها را بررسی کنید.

-         با استفاده از پالس اکسیمتری و نتایج ABG تاثیر اکسیژن را مورد بررسی قرار دهید.

* زمانی که به تصحیح هیپوکسمی بیمار می پردازید توجه داشته باشید که هیپوکسمی در بیماران COPD محرک تنفسی محسوب میشود. لذا با تجویز بیش از اندازه اکسیژن آن را تضعیف نسازید.

 

پاکسازی راههای هوایی

-         به منظور رقیق کردن ترشحات بیمار را به مصرف مایعات فراوان تشویق بیمار

-         از بیمار بخواهید که به گونه ای هدایت شده و کنترل شده سرفه نماید

-         برحسب نیاز از فیزیوتراپی تنفسی همراه با درناژ وضعیتی و تنفسی و با کمک فشار مثبت متناوب استفاده نماید

-         آموزش در مورد انجام تکنیکهای موثر آموزشی

-         اندازه گیری میزان جریان بازدمی

 

پیشگیری از عفونت های برونش و ریه

-     به بیمار در مورد گزارش علائم عفونت و تب – تغییر در رنگ، مشخصات، قوام یا مقدار خلط دم آموزش داده و به وی توصیه کنید که در صورت بدتر شدن گزارش نماید

-     آلودگی قابل توجه هوا می تواند موجبات اسپاسم برونشها را فراهم رآورد از بیمار بخواهید که در چنین شرایطی از منزل خارج نشود و در معرض هوای آلوده قرار نگیرد و در معرض هوای بیش از اندازه گرم و مرطوب واقع نشود.

-     بیمار را به ایمن سازی علیه آنفلونزا و استرپتوکوک پنومونیه تشویق کنید و توصیه کنید هر 7-5 سال یکبار واکسن آنفلونزا و پنوموکوک را تزریق نماید.

 

ارتقای مراقبت در منزل و جامعه

-     بر نحوه صحیح رژیم درمانی توسط بیمار و خانواده از نظارت داشته باشید (مثل مقدار دوز داروهای استنشاقی فیزیوتراپی سینه و درناژ وضعیتی) و قبل از تزریق بیمار، کاملاً او را از نظر انجام صحیحامور توجیه نمایید

-         بیمار را تشویق، اجتناب از هرگونه استرس و آسیب های عاطفی و موقعیت های تنش زا تشویق نمایید.

-         استراتژی های ترک سیگار را به بیمار آموخته و پیشرفته بیمار را با وی مرور نمایید.

 

بالا بردن تحمل به فعالیت

-     برای بیمار فعالیت هایی را برنامه ریزی نمایید که میتواند به بالاترین سطوح استقلال عملکردی دست یابد و به ارتقای کیفیت زندگی بیمار کمک کنید.

-         تمرین های تنفسی را به بیمار آموزش داده و آنها را تقویت کنید.

-         آموزش در یادگیری استفاده از عضلات در طی دم

-         تشویق بیمار جهت انجام کارهایی مثل حمام کردن – لباس پوشیدن – راه رفتن در مسافت کوتاه و استراحت در صورت نیاز

-     نیازهای تغذیه ای     یک بیمار را بررسی و در مورد برنامه ریزی وعده های غذایی و دریافت مواد غذایی مختلف مشورت کنید.

-         به بیمار بفهمانید که سیگار کشیدن نزدیک منبع اکسیژن خطرناک است.


تشخیصهای پرستاری

1-    درد به علت تاثیر ترشح اسید معده برروی بافت آسیب دیده

2-    اختلال در آرامش بدلیل تهوع و استفراغ

3-    اضطراب بدلیل ابتلا به یک بیماری حاد

4-    تغذیه کمتر از نیاز بدن

5-    کمبود آگاهی در مورد پیشگیری از نشانه های بیماری و سامان دهی وضعیت موجود

 

برنامه ریزی و اهداف

اهداف مهم ممکن است شامل تسکین درد، کاهش اضطراب، تامین نیازهای غذایی، یادگیری در مورد برنامه های مراقبتی و پیشگیری از عود بیماری و اجتناب از بروز عوارض باشند.

 

تدابیر و مداخلات پرستاری

1- تسکین درد: با مصرف داروهای تجویز شده تسکین درد قابل دستیابی است و رعایت نکات زیر در پیشرفت روند تسکین درد موثری شد.

a- بیمار باید از مصرف آسپرین، غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین و قهوه خودداری کند

b- به بیمار توصیه شود در فواصل منظم و در محیطی آرام بخش به صرف غذا بپردازد.

c- به بیمار توصیه شود که از روشهای آرام سازی برای کمک به مقابله با تنیدگی و درد بهره مند شود.

 

2- رفع تهوع و استفراغ و فراهم نمودن آرامش بیمار

a- اقداماتی جهت کاهش تجمع مایع و گاز در روده و معده بعمل آید.

b- درد بیمار تسکین داده شود.

c- مناظر و بوهای نامطبوع از محیط اطراف بیمار حذف شود.

d- به بیمار آموزش داده شود هنگام بروز تهوع به آرامی نفس عمیق بکشد.

e= در صورت سیگاری بودن بیمار تشویق به ترک سیگار شود.

f- به بیمار آموزش داده شود پس از صرف غذا در حالیکه سرتخت بالاست استراحت کند.

 

3- کاستن از اضطراب بیمار:

پرستار سطوح اضطراب بیمار را بررسی می کند این گونه بیماران معمولاً مضطرب هستند در حالیکه اضطراب آنها آشکار نیست

a- به تمامی پرسشهای بیمار پاسخ داده شود.

b- بیمار به بیان ترسهای خود تشویق شود.

c- در مورد آزمایشهای تشخیصی باید توضیح داده شود و داروها طبق برنامه مصرف شوند.

d- به بیمار اطمینان داده شود که در صورت بروز تشکیل پرستاران در دسترس او هستند.

e- پرستار باید با حالتی آرام بخش با بیمار ارتباط برقرار کند و به او در شناخت عوامل تنیدگی آور کمک کرده و روشهای مقابله موثر را شرح دهد.

f- پرستار باید مشوق خانواده بیمار برای شرکت در مراقبت از وی و فراهم کردن حمایت عاطفی باشد.

 

3- برقراری وضعیت غذایی مطلوب:

بیمار از نظر وجود سوء تغذیه و کاهش وزن بررسی و بعد از بهبودی از مرحله حاد زخم گوارشی در صدد نیاز به پیروی از برنامه درمان دارویی و محدودیتهای غذایی توضیحات لازم به بیمار داده شود.

a- تهوع و استفراغ در بیمار کنترل شود.

b-  مواد غذایی به مقدار کم و به دفعات به بیمار داده شود.

c- زمان کافی جهت تغذیه به بیمار داده شود و در صورت نیاز غذا مجدداً گرم شود.

d- به منظور کاهش بلعیدن هوا به بیمار آموزش داده شود، از جویدن آدامس، مکیدن آب نباتهای سفت و سیگار کشیدن بپرهیزد.

e- پیش از شروع تغذیه محیط اطراف بیمار را تمیز و آرام نموده و تحریکات زیان آور محیطی حذف شود.

 

4- آموزش به بیمار برای مراقبت از خود: برای سامان دهی موفقیت آمیز زخمهای گوارشی به بیمار باید عوامل کمک کننده  به درمان یا تشدید کننده بیماری بطور کامل برای بیمار توضیح داده شود.

a. پرستار باید در مورد داروهای مورد استفاده بیمار در منزل شامل نام، دوز، دفعات و عوارض آنها اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار دهد و بر لزوم و اهمیت مصرف داروها حتی بعد از کاهش علائم بیماری تاکید کند.

b. لازم است به بیمار در مورد اجتناب از مصرف غذاهای تشدید کننده نشانه ها توصیه شده و بیمار باید از مصرف غذاهای محرک تولید اسید مثل قهوه، چای، نوشابه های دارای کولا و الکل خودداری کند.

به بیمار آموزش داده شود در محیط آرام به طور منظم غذا میل کرده از پرخوری بپرهیزد.
در صورت لزوم در مورد اثرات مصرف سیگار برروی زخمهای گوارشی و لزوم ترک سیگار آموزش داده شود.

ارزشیابی

نتایج مورد انتظار ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. در فواصل و غذاهای غذایی دردی احساس نمی کند.

2. با اجتناب از تنشها اضطراب کمتری را تجربه کند

3. از برنامه درمانی خود تبعیت کند یعنی:

A: از خوردن غذاها و نوشیدنی های محرک خودداری کند.

B: طبق یک برنامه منظم غذا بخورد

C: طبق برنامه تجویز شده داروهایش را مصرف کند.

D: وزن خود را حفظ کند

E: عارضه ای در او مشاهده نشود

 


د.

ج) مصرف چربیها را کاهش دهید.

د) از مواد نشاسته ای مثل نان، برنج، سیب زمینی، گندم، جو و ماکارونی فقط به میزانی که موجب افزایش وزن نشود استفاده کنید.

ه) مصرف میوه های شیرین (انگور، خربزه، توت، خرما ...) و خشکبار شیرین (توت خشک، کشمش، خرما، قیسی) را محدود کنید.

و) از فشارهای روحی و روانی دوری کنید. لذا استرسهای روحی و عصبی شدن بر قلب و عروق اثرات بدی دارد.

 

کلیه بیماران قلبی باید:

با پیشنهاد پزشک معالج حداقل هفته ای سه بار به مدت 30 دقیقه ورزش کنید (پیاده روی، شنا، کوهنوردی، بسکتبال، تنیس، دوچرخه سواری) ساده ترین و عملی ترین ورزش پیاده روی است که هر چه برمیزان و سرعت آن اضافه شود بهتر است.

 

 

ورزش باید چند مشخصه اصلی زیر را داشته باشند:

 

- سریع: تعداد ضربان قلب و تنفس افزایش باید تا حدی که عروق کنید.

- مداوم: حداقل 5 الی 30 دقیقه بدون وقفه ادامه یابد.

- منظم: حداقل 3 بار در هفته تکرار شود.

- حدالامکان سعی شود روزانه چندین متر به فاصله قبلی و میزان ورزش اضافه نمایید.

- بیمارانی که سکته قلبی کرده اند و یا زمینه مناسب برای سکته قلبی را دارند باید ورزش (خصوصاً پیاده روی) را به آرامی شروع و بتدریج به آن اضافه کنند.

- زمان مشخصی را برای انجام ورزش مشخص کنید. (صبحها، بعدازظهرها یا شبها)

 

بیمارانی که سکته قلبی کردند توجه داشته باشند که:

1- پیاده روی را بعد از یک هفته به آرامی شروع کنید و روزانه از چندین دقیقه شروع و به تدریج برمیزان آن اضافه کنید. اگر در حین پیاده روی احساس درد قفسه سینه و یا تنگی نفس و یا احساس سنگینی در قفسه سینه و یا سرگیجه پیدا کردید پیاده روی را قطع نموده و آهسته در جایی ساکت بنشینید ولی در صورت نداشتن مشکل روزانه بر میزان فعالیت فیزیکی اضافه نمائید.

2- روابط زناشوئی را زمانی شروع کنید که درد قفسه سینه و یا تنگی نفس نداشته باشید دو ساعت قبل از نزدیکی داروها را مصرف کنید و قبل از نزدیکی از قرص زیرزبانی استفاده کنید و در موقع نزدیکی اگر درد قفسه سینه پیدا کردید، نزدیکی را متوقف کنید یا به عبارتی بیماری که بتواند یک طبقه را بدون درد قفسه سینه بالا برود انجام رابطه جنسی بلامانع است.

 

3- بهتر است تا چندماهی بعد از حمله قلبی رانندگی نکنید زیرا رانندگی با ماشین سبب هیجان و اضطراب و تپش قلب میشود مسافرت طولانی ماشین سواری نکنید و در صورت طولانی بودن مسیر بین راه هر یک ساعت یک مرتبه توقف کرده و قدم بزنید تا جریان خون پاها بهتر شود.

 

4 تا 6 هفته بعد از سکته قلبی در صورتی که عوارض باقی نمانده باشد میشود به سرکار خود بازگشت. تفریح و سرگرمی که احساس آرامش در آن وجود دارد بیشتر انجام دهید کلیه بیماران قلبی باید از استرس روحی و فشارهای روانی دوری نمائید و همیشه آرامش خود را حفظ نمایند

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:34 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

رژیم غذایی بیماران دیالیزی

دیالیز و رژیم غذایی؟

1- چرا رژیم غذایی من مهم است؟

بیشتر مواد دفعی و مایعات اضافی خون شما از غذایی به وجود می آیند که می خورید. مراقبت از رژیم غذایی در مراحل ابتدایی بیماری کلیوی می تواند سبب کند شدن پیشرفت نارسایی کلیه شده و به کنترل بهتر مشکلات ناشی از بیماری کلیوی کمک کند.

همچنین کنترل رژیم غذایی توسط شما با آغاز درمان دیالیز سبب میشود که احساس بهبود بیشتری در شما حاصل گردد.

پزشک یا متخصص تغذیه به شما توصیه و کمک می کنند تا از برنامه غذایی پیروی کنید که هم دارای مقادیر مناسب مواد مغذی بوده و هم حاوی غذاهایی باشد که در رژیم شما مجاز هستند.

 

2- چه خوراکی هایی را می توانم بخورم؟

شما باید مقدار مصرف مواد زیر را کنترل کنید.

پروتئین              مایعات

فسفات               ویتامین ها و دیگر

پتاسیم                عناصر ضروری در مقادیر

سدیم                 بسیار کم مورد نیاز بدن هستند

 

3- منابع غذایی پروتئین دار کدام هستند؟

از لحاظ منشاء دو نوع پروتئین داریم

1- پروتئین جانوری که از شیر، گوشت، ماهی، مرغ و تخم مرغ تامین میشود.

2- پروتئین گیاهی که از سبزیجات، نان و سایر غلات (ذرت؛ جو) تامین میشود.

برای حفظ سلامتی شما به هر دوی این پروتئینها ولی در اندازه های  صحیح نیاز دارید. پزشک متخصص تغذیه به شما می گویند که چه مقدار از هر کدام برای بدنتان ضروری است.

 

4- چه کاری برای کنترل فسفات مصرفی باید انجام دهیم؟

فسفات یک ماده معدنی است که در بدن با کلسیم ترکیب گردیده و استخوان ها و دندان های شما را محکم نگه داشته و فسفات را دفع نماید. در نتیجه بدن سعی می کند با برداشت کلسیم از استخوانها (و محل آن به همراه فسفات) این وضعیت را تصحیح نماید.

اگر این وضعیت درمان نگردد؛ استخوانها ضعیف و شکننده میشوند. همچنین خارش یکی از عوارض افزایش فسفات بدن میباشد.

کنترل فسفات غذا برای شما بسیار مهم است. فسفات تقریباً در بیشتر غذاها وجود دارد ولی در شیر؛ پنیر و دیگر فرآورده های شیری لوبیا؛ جگر و آجیل به مقدار زیاد یافت میشود.

حذف همه فسفات از غذا نا ممکن است. از این رو پزشکتان ممکن است یک داروی نگهدارنده فسفات برایتان تجویز نماید. این دارو به هنگام غذا مصرف میشود. این امر به تعادل میان کلسیم و فسفات بدنتان کمک میکند. پس مصرف این دارو با هر وعده غذایی با اهمیت میباشد.

 

5- چرا باید مراقب پتاسیم باشیم؟

پتاسیم ماده معدنی است که در همه خوراکیها یافت میشود. هنگامی که کلیه های شما از کار می افتند پتاسیم در بدن انباشته میشود. وجود مقدار بسیار زیاد پتاسیم در بدن خطرناک است و می تواند سبب نامنظم شدن ضربان قلب شده یا حتی تپش آن را متوقف سازد.

منابع عمده پتاسیم عبارتند از میوه ها، سبزیها، شکلات، جایگزین های نمک (نمکهای رژیمی حاوی پتاسیم)

 

6- چرا باید مراقب مصرف سدیم باشیم؟

سدیم نیز یک ماده معدنی است که در همه خوراکی ها یافت میشود. به ویژه در غذاهایی که مورد فرآوری قرار گرفته اند (مثلاً پنیر پیتزا و کالباس و سوسیس)، نمک طعام از 40٪ سدیم تشکیل شده است.

اگر شما مقدار زیادی سدیم مصرف نمایید تشنه میشوید و مایعات بیشتری می نوشید که سرانجام در بدنتان جمع میشوند . سدیم همچنین در تنظیم فشار خون موثر است به همین دلایل؛ شما باید مقدار سدیم خوراک را کاهش داده و کنترل نمایید.

 

7- چرا باید مراقب مصرف مایعات باشیم؟

هنگامیکه کارایی کلیه شما کاهش میابد؛ ادرار کمتری هم تولید میکند و مایعات اضافی در بدنتان تجمع می یابند.

پیش از شروع دیالیز میتوان این مایعات اضافی را با داروهای مدری که پزشکتان برایتان تجویز می نماید دفع نمود با کاهش بیشتر عملکرد کلیه هایتان مایعات اضافه توسط دیالیز دفع می گردند.

ولی اگر شما مایع زیاد بنوشید، یا مایعات به اندازه کافی توسط دیالیز دفع نگردد در بدنتان تجمع می یابند ممکن است دست ها و پاهایتان ورم کنند. وزنتان افزایش یابد و شاید احساس نفس تنگی کنید و فشار خونتان افزایش یابد. پزشکتان هر چند وقت یکبار شما را معاینه نموده و فشار خونتان را اندازه می گیرد تا اگر دچار تجمع اضافی مایعات هستید؛ آن را تشخیص دهد. پزشک یا متخصص تغذیه شما به شما توصیه می نماید که هر روز چه مقدار مایعات بنوشید.

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:33 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

اختلالات معده وروده

       سطح شناختی: تجزیه و تحلیل

سئوال: پرستار عوامل بیماری برگشت روده به مری (GERD) را با یک ارباب رجوع بازبینی می کند. چه منطقه ای از مجرای GI را باید پرستار به عنوان عامل کاهش فشار مربوط به GERD شناسایی کند.

پاسخ:

علت اساسی: به طور نرمال، فشار کافی اطراف اسفتکترهای مری پایینی (LES) تا بسته شدن آن وجود دارد. برگشت زمانی اتفاق می افتد که فشار (LES) ناقص است یا زمانی که فشار در معده از فشار (LES) بیشتر است.

- مرحله طرز عمل پرستاری: اجرا

- طبقه نیازهای ارباب رجوع: نگهداری و ارتقاء سلامتی

- زیر طبقه های نیازهای ارباب رجوع: پیشگیری و تشخیص زود بیماری

- سطح شناختی: کاربرد

سوال 2: یک ارباب رجوع 78 ساله با سرطان لوزالمعده، پروفایل شیمیایی خون زیر را داراست: سطح گلوکز ناشتا: 204 میلی گرم در دسی لیتر

Potassium: 2/2mEg/l پتاسیم                BUN:12mg/dl

Chloride: 99mEg/l کلرید                     Crea Tinine:0/9mg/dl کراتینین

Co2: 33mEg/l پتاسیم                           Sodium:136mg/dl سدیم

کدامیک از این نتایج را باید پرستار به عنوان مجرای تشخیص دهد و فوراً گزارش دهد.

- پاسخ: پتاسیم

علت اساسی: سطح نرمال پتاسیم 8/3 تا 5/5 میلی اکی والان در لیتر می باشد. هیپوکالمیای شدید می تواند باعث وقفه قبلی و تنفسی شود که احتمالاً منجر به مرگ میشود. همچنین هیپوکالمیا آزادسازی انسولین را کاهش میدهد و منجر به عدم تحمل گلوکز میشود.

سطح گلوکز بالاتر از حد نرمال است (نرمال 75 تا 110 میلی گرم در دسی لیتر میباشد). و سطح کلرید کمی پایین است (نرمال آن 100 تا 110 میلی اکی والان در لیتر است) بنابراین، در حالیکه این سطوح باید گزارش شوند، هیچکدام تهدید کننده نیست. BUN (نرمال 8 تا 26 میلی گرم در دسی لیتر و کراتینین (نرمال 0/8 to 1/4mg/dl) است که در دامنه نرمالی قراردارند.

مرحله طرز عمل پرستاری: ارزیابی

-         طبقه نیازهای ارباب رجوع: سالم، مراقبت موثر محیطی

-         زیر طبقه نیازهای ارباب رجوع: مدیریت مراقبت

-         سطح شناسی: تجزیه و تحلیل

سئوال 3: ارباب رجوعی از اتاق علم پس از دریافت جراحی باز شکم باز می گردد به او 1000ml از محلول رینگر لاکتات، از طریق یک خط ورید مرکزی تزریق شد.

پزشک دستور می دهد، مایع I.V در 125 ml/hour به اضافه کل خروجی ساعت قبلی را تزریق کنند. فاکتور چک لوله گذاری شده 15 gtt/minute است و خروجی برای ساعت قبلی 75 میلی لیتر از طریق کاتتر فولی، 50 میلی لیتر از طریق لوله بینی معدی و 10 میلی لیتر از طریق Jackson pratt، بود.

 

برای چند قطره در دقیقه باید پرستار میزان جریان I.V را برای آزاد کردن مقدار درست، را تنظیم کند.

پاسخ: 65

دلیل اساسی: ابتدا، حجم را که باید تزریق شود را محاسبه کنید (به میلی لیتر)

75ml+50ml+10ml= 135ml که برابر با کل خروجی برای ساعت قبل است.

135ml+125ml=260ml که در طی ساعت بعد تزریق میشود. پس از این فرمول استفاده می کنیم:

تعداد قطرات در هر دقیقه = عامل قطره * کل دقیقه هایی که باید تزریق شود/منظور تقسیم حجمی که باید تزریق شود.

در این مورد:

260 – 60 min * 15gtt min=65 gtt/minute

مرحله طرز عمل پرستاری: اجرا

-         طبقه نیازهای ارباب رجوع: سلامت فیزیولوژیکی

-         زیر طبقه نیازهای ارباب رجوع: درمان های دارویی

-         سطح شناختی: تجزیه و تحلیل

 

سئوال 4) ارباب رجوعی با یک آبسه (چرکی) صفاق یا retroperi toneal جنتامایسین (gentamicin) را دریافت می کند. کدام یک از موارد زیر را باید پرستار نشان دهد. همه آنهایی را که کاربرد دارند را انتخاب کنید:

A. شنوایی B. خروج ادرار C. هماتوکریت (HCT) D. سطوح نیتروژن اوره خون (BUN) و سطوح کراتینین  E. سطح کلسیم سرم

جواب: A, B, C

علت اساسی: واکنش های مربوط به جنتامایسین شامل اتوتوکسیستی و نفروتوکسیستی پرستار باید شنوایی ارباب رجوع را نشان دهد و بررسی نماید و به او بگوید که هرگونه کم شنوایی یا زنگ زدن گوش را گزارش دهد.

* علایم نفروتوکسیستی شامل: کاهش خروج ادرار و افزایش سطوح BUN و کراتینین می باشد.

جنتامایسین بر روی سطوح کلسیم سرم یا HCT (هماتوکریت) تاثیر نمی گذارد.

مرحله طرز عمل پرستاری: ارزیابی

-         طبقه نیازهای ارباب رجوع: سلامت فیزیولوژیکی

-         زیر طبقه ی نیازهای ارباب رجوع: درمانهای دارویی

-         سطح شناختی: تجزیه و تحلیل

 

سئوال 5: پرستار شکم یک ارباب رجوع را که در بخش اورژانس پذیرفته شده و مشکوک به آپاندیس می باشد. ارزیابی می کند. ناحیه شکمی که پرستار باید معاینه کند را شناسایی کنید؟

پاسخ:

دلیل اساسی: یک حمله حاد آپاندیس درد را در ربع پائین و راست وسط بین ناف و تاج خاصره را متمرکز می کند. این ناحیه باید با دست معاینه شود تا اگر درد در نواحی دیگر شکم وجود دارد، تعیین شود.

-         مرحله طرز عمل پرستاری: ارزیابی

-         طبقه نیازهای ارباب رجوع: حفظ و ارتقای سلامتی

-         زیر طبقه نیازهای ارباب رجوع: پیشگیری و تشخیص زود بیماری

-         سطح شناختی: کاربرد

 

سئوال 6. در حالیکه یک ارباب رجوع برای یک آندسکوپی GI فوقانی آماده میشود پرستار باید کدامیک از مداخله های زیر را باید اجرا کند؟

همه مواردی را که به کار می روند را انتخاب نمایید:

A. اداره یک آمادگی برای پاک کردن بخش GI، از جمله (Golytely) گلی تلی یا فلبت فسفا – سودا (Fleets phosphasoya)

B. به ارباب رجوع بگوید که او نباید 6 تا 12 ساعت قبل از اجرای روش درمان، هیچ چیزی بخورد یا بنوشد.

C. به ارباب رجوع بگوید که او باید در یک رژیم غذایی مایع برای 24 ساعت قبل از اجرای روش درمانی باشد.

D. به ارباب رجوع اطلاع دهید که او یک داروی مسکن قبل از اجرای روش درمانی دریافت خواهد کرد.

E. به ارباب رجوع بگویید که او شاید بلافاصله پس از اجرای روش درمانی چیزی بخورد و بنوشد.

پاسخ: D,B

دلیل اساسی: ارباب رجوع نباید 6 تا 12 ساعت قبل از اجرای روش درمانی چیزی بخورد یا بنوشد تا مطمئن شود که بخش GI فوقانی او برای بازبینی تمیز است.

ارباب رجوع یک داروی مسکن قبل از اینکه اندوسکوپ وارد شود، دریافت می کند که باعث خواهد شد او آرامش داشته باشد، اما به او اجازه می دهد که هوش بماند. پاکسازی GI و یک رژیم غذایی مایع زلال و شفاف ملاحظاتی هستند برای داشتن یک پروسیجر مسیر تحتانی مثل کلنوسکوپی، غذا و مایعات باید منع شود تا رفلکس (gag) باز شدن دهان باز گردد.

مرحله طرز عمل پرستاری: اجرا

طبقه نیازهای ارباب رجوع: سلامت فیزیولوژیکی

زیر طبقه نیازهای ارباب رجوع: کاهش خطر بالقوه

- سطح شناختی: کاربرد

سئوال 7، پرستاری مراقب ارباب رجوعی است که جراحی شکمی باز انجام داده و در شرایط بحرانی قرار دارد. پرستار ذکر می کند که آزمایش کامل خون یک هموگلومین 8g/dl و یک هماتوکریت 30% را نشان می دهد. دکستروز 5 درصد 2/1 در محلول نمک نرمال سالین از طریق یک کاتتر مرکزی، لومن سه گانه 125 میلی لیتر در ساعت تزریق میشود.

دستورات پزشک شامل موارد زیر است:

1- دقیقه 30 در طی D5w میلی لیتر 50 در I.V میلی گرم 80 جنتامایسین 100 در طی 30 دقیقه Rani tidine

2-  50 mg I.V in 50 ml d5 w pi ggyback

3- یک واحد 250 میلی لیتر از RBC S بسته ای طی 3 ساعت

4- 30 میلی لیتر محلول نمک نرمال هر 2 ساعت از طریق لوله بینی – معده

چند میلی لیتر باید پرستار به عنوان خوراک طی 8 ساعت انتقال، در نظر گیرد

پاسخ: 470/1 میلی لیتر

دلیل اساسی: I.V معمولی در 125ml * 8 ساعت = 1000ml

جنتامایسین = 50 میلی لیتر

رانیتیدین = 50 میلی لیتر

سلولهای بسته ای قرمز خون = 250 میلی لیتر

مواد تزریقی از طریق لوله بینی – معدی = 120 میلی لیتر

مجموع: 470/1 میلی لیتر

مرحله طرز عمل پرستاری: اجرا

طبقه نیازهای ارباب رجوع: سلامت فیزیولوژیکی

زیر طبق نیازهای ارباب رجوع: مراقبت اساسی و راحتی و آرامش

سطح شناختی: تجویز و تحلیل

سئوال 8. موقعیت یک استومی که برای ارباب رجوع می تواند گاهی اوقات نیاز نباشد که یک کیسه استومی را بپوشد، نشان دهید.

پاسخ:

دلیل اساسی: بایک کلستومی سیگموئید، سطوح سفت هستند، بنابراین، ارباب رجوع شاید گاهش اوقات کنترل کافی را به دست آورد که نیاز به پوشیدن یک کیسه کلستومی نخواهد داشت. با یک کلستومی پایین روند. سطوح نیمه خمیر مانند می باشند. با یک کلستومی بالا رونده سطوح مایع میباشند. در این سه مورد اخیر، غیرمحتمل است که ارباب رجوع بتواند کنترل دفع را به دست آورد، در نتیجه، پوشیدن یک کیسه استومی ضروری خواهد بود.

-         مرحله طرز عمل پرستاری: طرح ریزی

-         طبقه نیازهای ارباب رجوع: سلامت فیزیولوژیکی

-         زیر طبقه نیازهای ارباب رجوع: مراقبت اساسی و آرامش

-         سطح شناختی: کاربرد.

سئوال 9: کدام یک از یافته های زیر در تولد نوزاد با آترزی مری (که در اثر اختلال در تکامل مری و جدا شدن آن اونای ایجاد میشود) رایج است؟

همه آنهایی را که کاربرد دارند را انتخاب کنید:

A.     تولید بزاق کاهش یافته

B.     سیانوز (کبودی رنگ پوست)

C.     سرفه

D.     بلع نامناسب

E.      احساس خفگی

F.      ناتوانی در سرفه کردن

پاسخ : E, C, B

دلیل اساسی: سیانوز، سرفه و احساس خفگی زمانی اتفاق می افتد که مایع از قسمت کور شده به نای خالی شود. تولید بزاق در نوزاد متولد شده با آترژی مری کاهش نمی یابد توانایی در بلع با این اختلال تحت تاثیر قرار نمی گیرد..

مرحله طرز عمل پرستاری: ارزیابی

طبقه نیازهای ارباب رجوع: سلامت فیزیولوژیکی

زیر طبقه نیازهای ارباب رجوع: انطباق فیزیولوژیکی

سطح شناختی: تجزیه و تحلیل

سئوال 10: یک ارباب رجوع 28 ساله با سندرم روده ای التهابی (بیماری کرون) پذیرفته شده است. کدام یک از موارد زیر را پرستار باید انتظار داشته باشد که بخشی از طرح مراقبت باشد. همه آنهایی را که کاربرد دارند را انتخاب نمایید:

A.     لاکتولوز درمانی

B.     رژیم پرفیبر

C.     مخلوط شیر و شربت و شیرینی با پروتئینی بالا

D.     درمان کورتیکواستروئیدی

E.      داروهای ضداسهال

 

پاسخ: D,E

دلیل اساسی: کورتیکواستروئیدها، از جمله پردنیزولون، علایم اسهال، درد و خونریزی را توسط کاهش التهاب، کاهش می دهد.

ضداسهال ها، از جمله دی فنوکسیلات، با اسهال توسط کاهش حرکات حلقوی مبارزه می کنند.

لاکتولوز برای درمان یبوست مزمن به کار می رود و علایم را انحراق میکند.

یک رژیم پرفیبروشیر و محصولات شیر در ارباب رجوعانی با بیماری کرون، راه علاج را به طور دیگری نشان می دهد، زیرا آنها شاید باعث بوجود آمدن و تشدید اسهال شوند.

-         مرحله طرز عمل پرستاری: طرح ریزی

-         طبقه نیازهای ارباب رجوع: سلامت، مراقبت موثر محیطی

-         زیر طبقه نیازهای ارباب رجوع: مدیریت مراقبت

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:27 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

مدیریت استرس

مدیریت استرس چگونه است
استرس فشار و فرسایش بدن به هنگامی است که با محیط پیوسته در حال تغییر سازگار شویم. چنین تغییراتی آثار جسمانی و هیجانی بر ما می‌گذارد و می‌تواند احساسات مثبت یا منفی ایجاد کند. در صورت مثبت بودن ، اثرات استرس ما را ناگزیر به عمل می‌کند، هوشیاری تازه و چشم انداز مهیج جدیدی برای ما به ارمغان می‌آورد.


آثار منفی استرس احساس بی اعتمادی ، طرد ، خشم و افسردگی می‌آفریند که این احساسات به نوبه خود به مشکلاتی مانند سردرد ، ناراحتی معده ، جوش و خارش پوست ، بی‌خوابی ، زخم معده ، فشار خون بالا ، بیماری قلبی و سکته مغزی می‌انجامد. مرگ یک عزیز ، تولد یک کودک ، ارتقای شغلی یا ایجاد یک رابطه جدید استرس به دنبال می‌آورد. چون این تغییرات ما را مجبور به سازگاری مجدد با زندگی خود می‌کند. سازگاری با شرایط متغیر ، بسته به نوع واکنش ما می‌تواند کمک کننده یا آسیب رساننده باشد.

چگونه می‌توان استرس را از زندگی خود حذف کرد؟
استرس مثبت بر تازگی و ابتهاج زندگی می‌افزاید. همه ما با تحمل میزان معینی از استرس زندگی می‌کنیم. سر رسیدن مهلت ، رقابتها ، برخوردها و حتی ناکامی‌ها و نگرانی‌ها به زندگی‌ها عمق و غنا می‌بخشد. هدف ما حذف استرس نیست، بلکه فراگیری چگونگی استفاده از آن به منظور کمک به خود است.

استرس کمتر از حد ، عامل خمودگی است و در ما احساس خستگی و رخوت بر جای می‌گذارد. از سوی دیگر ، استرس مفرط تنش ایجاد می‌کند. آنچه ما بدان نیازمندیم، یافتن سطح بهینه و مطلوبی از استرس است که ما را برمی‌انگیزد، ولی ما را در خود غرق نمی‌کند.

چگونه می‌توان فهمید سطح بهینه استرس برای افراد چیست؟
سطح واحدی از استرس که برای همه انسانها بهینه باشد، وجود ندارد. هر یک از ما مخلوقاتی منحصر به فرد با نیازهای ویژه هستیم. بنابراین ، آنچه برای یک شخص ناراحت کننده است، چه بسا برای دیگری شادی آفرین باشد. حتی وقتی ما روی ناراحت کننده بودن رویدادهای خاص توافق داریم، احتمالا در واکنشهای فیزیولوژی و روان شناختی به آن حادثه با هم تفاوت داریم.

شخصی که شیفته مذاکره و حل اختلاف و تحرک شغلی است، اگر شغلی یکنواخت و بدون تحرک داشته باشد، در فشار و استرس قرار می‌گیرد. در حالی که شخصی که به شرایط ثابت علاقه‌مند است، وقتی در شغلی قرار گیرد که وظایفش از تنوع بالایی برخوردار باشد، به احتمال زیاد خود را در تنگنای استرس احساس می‌کند. قبل از قرار گرفتن در معرض تغییرات آزار دهنده ، این موضوع که استرسهای شخصی ما چه هستند و میزان تحمل ما در برابر آنها چقدر است، به شیوه زندگی و سن ما بستگی دارد.

اکثر بیماریها با استرس مداوم مرتبط می‌باشند. اگر شما علائم استرس را تجربه می‌کنید و اگر استرس در سطحی فراتر از سطح بهینه استرس شما قرار دارد، باید از استرس زندگی خود بکاهید و یا توانایی مقابله و اداره استرس خود را بهبود بخشید.

چگونه می‌توان استرس را بهتر اداره کرد؟
شناسایی استرس مداوم و آگاه شدن از اثرات آن بر زندگی ما ، برای کاهش اثرات زیان آور آن کافی نیست. همانطوری که منابع زیادی برای استرس وجود دارد، امکانات بسیاری هم برای اداره آن وجود دارد. ولی آنچه بدان نیازمندیم، تلاش برای تغییر است، تغییر منبع استرس و یا تغییر واکنش نسبت به آن منبع. برای این منظور چه کار می‌توانید انجام دهید؟

از منابع استرس ، واکنشهای هیجانی و بدنی خود آگاه شوید.  به ناراحتی و تشویش خود توجه کنید. آنها را نادیده نگیرید. مشکلات خود را به اجمال بررسی نکنید. تعیین کنید چه رویدادهایی شما را ناراحت می‌سازد. به خودتان درباره معنای این رویدادها چه می‌گویید؟  چگونگی پاسخ بدنتان را نسبت به استرس مشخص کنید. آیا مضطرب می‌شوید؟ یا دلخور؟ اگر چنین است، به چه شیوه‌ای دچار این احساسات می‌شوید؟  مشخص کنید چه تغییری می‌توانید ایجاد کنید؟

آیا منابع استرس را از طریق اجتناب یا حذف کامل آنها ، می‌توانید تغییر دهید؟

آیا شدت آنها را می‌توانید تغییر دهید (یعنی طی دوره درمانی به تدریج آنها را کنترل و اداره کنید، در مدت یک روز یا یک هفته)؟ آیا می‌توانید رویارویی خود را با استرس کوتاه سازید؟ (استراحتی به خود بدهید، یا محوطه ساختمان را ترک کنید.) آیا می‌توانید وقت و انرژی لازم را برای ایجاد تغییر اختصاص دهید؟ (تعیین هدف ، فنون مدیریت زمان و راهبردهای به تعویق انداختن ارضا در اینگونه موارد می‌تواند مفید باشد.)


شدت واکنشهای عاطفی و هیجانی خود را به استرس کاهش دهید.

واکنش شما نسبت به واسطه درک شما از خطر (جسمی و یا عاطفی) به یک باره اتفاق می‌افتد. آیا به منابع استرس به شیوه اغراق آمیز می‌نگرید و یا موقعیت را دشوار تلقی می‌کنید و از آن فاجعه می‌سازید؟ آیا انتظار دارید همه به شما خوش آمد بگویند و همه از شما راضی باشند؟ آیا واکنش مفرط نشان می‌دهید و همه چیزها را بحرانی و اضطراری تلقی می‌کنید؟ آیا احساس می‌کنید که باید همواره بر هر موقعیتی تسلط داشته باشید؟

دیدگاه خود را نسبت به استرس تعدیل و اصلاح کنید. سعی کنید استرس را به عنوان چیزی در نظر بگیرید که می‌توانید برآن فائق آیید، نه چیزی که بر شما چیره می‌شود.

سعی کنید هیجانات شدید و مفرط خود را تعدیل کنید. موقعیت را در یک چشم انداز وسیع‌تر قرار دهید. جنبه‌های منفی را شرح و بسط ندهید و به خود نگویید «چه می‌شود اگر !!».
بیاموزید واکنشهای بدنی خود را به استرس ، تعدیل کنید.  نفس کشیدن آهسته و عمیق ، ریتم فعالیت قلب و تنفس شما را به وضع طبیعی برمی‌گرداند.

فنون آرام بخشی ، تنش عضلانی را کاهش می‌دهد. بازخورد زیستی می‌تواند بر اموری چون تنش عضلانی ، ریتم قلبی و فشار خون کنترل ارادی ایجاد کند. دارو به تجویز پزشک می‌تواند در کوتاه مدت به تعدیل واکنشهای بدنی شما کمک کند، ولی داروها به تنهایی پاسخگو نیستند. تعدیل این واکنشها را به منزله راه حلی بلند مدت یاد بگیرید.
ذخایر بدنی خود را افزایش دهید.

به منظور ایجاد تناسب و سلامت قلبی _ عروقی سه تا چهار بار در هفته ورزش کنید. ( تمرینات موزون ، معتدل و یکنواخت بهترین انتخاب است. مانند قدم زدن ، شنا کردن ، دوچرخه سواری یا آهسته دویدن.) غذاهای مقوی به اندازه کافی و متعادل مصرف کنید.

وزن مطلوب خود را حفظ کنید. فراغت و تفریح را با کار درآمیزید. به خود استراحت بدهید و هرگاه ممکن بود، وقفه‌ای در کار ایجاد کنید.

به قدر کافی بخوابید. تا آنجا که ممکن است برنامه خواب را رعایت کنید.  ذخایر هیجانی _ عاطفی خود را حفظ کنید.  دوستی و روابط حمایتی دوسویه‌ای برقرار کنید.

اهداف واقع بینانه و معنی‌دار را دنبال کنید، نه اهدافی که دیگران برای شما در نظر گرفته‌اند و برای شما فایده‌ای دربر ندارد. انتظار ناکامی ‌، شکست و یاس را در زندگی داشته باشید. همیشه با خود مهربان و رئوف باشید و دوست خود باشید.

 

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:26 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سیزدهم مهر 1390

کشف 30 نوع عفونت در بالش های بیمارستانی
دانشمندان انگلیسی با بررسی بالش های بیمارستانی با عمر دو سال در آنها حدود 30 نوع مختلف از عفونت ها را کشف کردند و نشان دادند که این عناصر آلودگی یک سوم وزن بالش را به خود اختصاص می دهند.

محققان بیمارستان سنت برث و سرویس بهداشت ملی در انگلیس بالش های صدها بیمارستان را در این کشور بررسی کردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که تنها دو سال پس از مصرف بالش ها در بهترین حالت، یک سوم وزن بالش های بیمارستانی از عناصر آلوده و خطرناکی چون پوست مرده، باکتری ها، کرم های ریز پنبه و گرد و غبار تشکیل شده است.

به گفته این محققان، اغلب در بیمارستان ها، پرستاران به طور مرتب و با دقت دستهای خود را با آب و صابون شستشو می دهند و ملحفه ها و روکش بالش ها و پتوها پس از هربار مصرف ضدعفونی می شوند اما به ندرت کسی به خطرات بهداشتی تشک ها و بالش های قدیمی و آلوده فکر می کند.

این تحقیقات نشان داد که در این بالش ها که از بخش های مختلف بیمارستانی انتخاب و آزمایش شده بودند حداقل 30 نوع مختلف آلودگی پیدا شد که برای بیمارستان ها درصدی بسیار بالا و غیرقابل قبول است.

به اعتقاد این پژوهشگران، تنها راه جلوگیری از شیوع این عفونت ها تعویض بالشها حداقل یکبار در ماه است

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:21 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه هفتم مهر 1390

قوانین ایزولاسیون بیماران

اتخاذ خط مشی عملی برای جلوگیری از انتقال عفونت در بیمارستان بر اساس راههای انتقال عفونت

Category specifip : این طبقه بندی بر اساس راه انتقال بیماری و اپیدمیولوژی آن می باشد بکار گیری آن

آسان و از معایب آن جداسازی بیش از حد یا (over isolation) می باشد.

شش گروه ایزولاسیون در این روش جای می گیرند:

1- جداسازی مطلق (stric I.) ، جداسازی تنفسی (respiralory I.) ، جداسازی تماسی (contact I)

2- جداسازی سل (A.F.B.I) ، احتیاطهای روده ای (Entricp) ، احتیاطهای ترشحی(درناژ)

section.PDionage

 احتیاطهای عمومی :

بر این اساس تمام بیماران بالقوه عفونی در نظر گرفته می شوند و به پرسنل توصیه می شود که در مواقعی که

احتمال آلودگی با خون و بعضی مایعات وجود دارد از محافظهای مناسب استفاده نمایند. (عینک، گان، دستکش)

که بطور خلاصه

1- درصورت مواجهه با هر نوع از مایعات بدنی و میان بافتی برای نمونه (پریکارد، CSF، منی، مخاط،

ترشحات واژینال، آمینوتیک یا هر نوع مایع بدن در مواقعی که احتمال مواجهه با پوست یا مخاط وجود دارد از

مخاط استفاده کنند.

2- در حین جمع آوری سطوح و مواد آلوده به خون

3- در حین کاری که احتمال پاشیده شدن ترشحات خون آلوده وجود دارد از گان و عینک و ماسک استفاده کنید.

4- پس از تماس با هر بیمار دستکش را تعویض و دستها را شستشو دهند از دستکش ها نباید استفاده مجدد کرد و

یا شسته شوند.

5- حین استفاده یا جمع آوری وسایل یا لوازم نوک تیز و دفع آن احتیاط کرد یا دچار آسیب نشوند و جهت جمع

آوری از ظرفهای مقاوم در مقابل سوراخ شدگی استفاده کرد.

6- اگر پرسنل زخم باز یا ضایعات اگزودایتو دارند باید از مراقبت مستقیم بیمار و نیز جمع آوری لوازم وی

خودداری کرد.

در سالهای اخیر دو سیستم جداسازی ایجاد شده

1- رعایت احتیاطهای استاندارد Precations standard

2- رعایت احتیاط بر اساس راه انتقال عفونت

1- رعایت احتیاطهای استاندارد: باید هنگام مراقبت از تمام بیماران بستری چه عفونت داشته باشند چه نداشته

باشند در بیمارستان بکار گرفته می شود که شامل موارد زیر است:

1- خون تمام مایعات بدن و ترشحات و مواد دفعی بدن بجز عرق (بدون درنظر گرفتن خون قابل رؤیت در داخل

آنها)

2- پوست آسیب دیده

3- مخاط

4- شستن دستها : که بدلیل انتقال اکثر موارد عفونتهای بیمارستانی از طریق تماس بویژه با دست پرسنل، شستن

دستها مهمترین راه پیشگیری از عفونت بیمارستانی است که برای حفظ بهداشت دستهای پرسنل باید امکانات

لازم جهت ضدعفونی کردن دستها (hand rub) وجود داشته باشد و از مواد حاوی الکل استفاده شود.

نکته 1: استفاده از دستکش ، ماسک، محافظ چشم، محافظ صورت، گان در زمانی که احتمال انتقال عفونت و یا

پاشیده شدن ترشحات و تماس با پوست یا مخاط بیمار باشد الزامی است.

نکته 2 : لوازمی که برای مراقبت از بیمار مصرف شده و همچنین ملافه و البسه که استفاده شده و با خون

مایعات بدن و ترشحات یا مواد دفعی آلوده شده اند باید به نحوی جمع آوری و نظافت شوند که از مواجهه پوست

و مخاط با آن ها وآلوده شدن لباس و انتقال میکروارگانیسم ها به سایر بیماران و محیط جلوگیری بعمل آید.

نکته 3 : در هنگام جمع آوری پاک کردن و استفاده از وسایل نوک تیز مواقبت لازم انجام شود تا آسیبی به فرد

نرسد و از ظرف مقاوم جهت جمع آوری استفاده شود.

** عدم recap به هیچوجه نباید نوک سوزن به طرف شما قرار گیرد.

نکته 4 : محل استقرار بیماری که محیط را آلوده می کند یا در جهت حفظ کنترل محیط مناسب کمک نمیکند

بایستی در اتاق خصوصی جای گیرد.این نوع احتیاطها باید برای بیمارانی درنظر گرفته شوند که دچار تشخیص

بیمار خاص کلونیزاسیون یا عفونت با ارگانیسم مهم از لحاظ اصول شناخته شده باشد.

احتیاطهایی که بر اساس نحوه انتقال عفونت یا میکروارگانیسم رعایت شوند به سه گروه طبقه بندی میشوند:

1- بر اساس انتقال از راه هوا air bornt

2- از طریق قطرات droplet

3- از راه تماس contact

Air borneprecaution: بیماری هایی که رعایت احتیاطهای هوایی برای آنها ضرورت دارد (مشکوک به

عفونت یا عفونت قطعی و اثبات شده) عبارتند از:

سل ریه یا حنجره، آبله (small pox) ، آبله مرغان (varicella)، زونای منتشر، سرخک، سندرم تنفسی حاد

شدید (SARS)، تبهای خونریزی دهنده

Airbornp:

1- محل استقرار بیمار: اتاق خصوصی که حاوی فشار هوای منفی کنترل شده نسبت به محیط اطرافش باشد

حداقل 6 بار تبادل و تعویض هوا در ساعت انجام گیرد.

هوا بصورت مناسبی به بیرون رانده شود یا اگر ممکن نیست قبل از گردش جریان هوا به سیستم تهویه عمومی،

هوای اتاق با یک فیلتر قوی HEPA فیلتر گردد درب اتاق بسته باشد و بیمار در داخل اتاق باقی بماند.

2- محافظت تنفسی : استفاده N95 تمام افرادی که وارد اتاق بیمار می شوند باید از ماسک شخصی که فیلتر 5

میکرو داشته و حداقل کارایی 95% دارد استفاده نمایند.این ماسک اختصاصی و باید متناسب با اندازه صورت

فرد باشد.

3- انتقال و جابجایی بیمار: جابجایی در موارد خاص و ضروری همراه با پوشیدن ماسک

نکات مهم در احتیاطهای هوایی:

a- بیماران دچار عفونت HIV یا در معرض خطر آن که بدلیل سرفه ترشحات ریوی مراجعه نموده اند باید تحت

احتیاط هوایی قرار گیرند تا تشخیص بیماری سل در آن رد شود.

b- هر بیمار دچار سل یا مشکوک به آن دهان و بینی خود را در هنگام عطسه یا سرفه کردن با یک دستمال

بپوشاند و تا هنگام رد شدن بیماری سل از سایر بیماران جدا شود.

c- بیماران مبتلا به سل اثبات شد که تحت درمان مؤثر ضد سل هستند و از لحاظ بالینی درمان بهبودی میباشند

(سه نمونه اسمیر خلط پشت سر هم در روزهای مجزا از لحاظ باسیل اسیدوز است منفی باشد) می توانند از

ایزولاسیون خارج شوند.

d- توصیه می شود در بیماران دچار سل شدید همراه با ایجاد حفره، سرفه مداوم، سل حنجره و احتمالا" کسانی

که به محیطهای دارای افراد پرخطر برمی گردند مانند اطفال ، بیماران دچار سرکوب دستگاه ایمنی) جداسازی

حداقل تا یک ماه صورت گیرد.

e- بیماران دچار سل مقاوم به چند دارو MDR باید در طول مدت بستری در بیمارستان از سایر بیماران جدا

شوند.

f- در بیمارانی که از لحاظ بالینی وضعیت ثابتی دارند و داروهای ضد سل خود را بطور مرتب مصرف میکنند

و در خانه خود می مانند بستری کردن در بیمارستان به منظور جداسازی آن لازم نیست.

g- جهت بیماران دچار عفونت قطعی یا مشکوک به سرخک ، واریسلاتور (آبله مرغان) یا زونای موضعی در

بیماران دچار نقص ایمنی باید جداسازی نوع هوایی صورت گیرد.

h- چنانچه پرسنلی در مقابل این عفونت ها ایمن نباشد درصورت امکان نباید به اتاق این بیماران وارد شوند و

درصورتی که ورود به اتاق این بیماران ضروری باشد باید از ماسک N95 استفاده نمایند.

احتیاط از طریق قطره:

برای جلوگیری از انتقال آئروسلهای درشت (قطره) از این نوع احتیاط استفاده می شود بدلیل اندازه بزرگ، این

 

قطرات در هوا معلق نمی مانند و تا فاصله زیاد حرکت نمی کنند .

این ذرات حین صحبت کردن، عطسه یا سرفه کردن یا در زمان انجام اعمالی مانند ساکشن یا برونکوسکوپی

ایجاد می شوند.

برای عفونتهای زیر احتیاط قطرات ضروری است:

- مننژیت اپی گلوتیت ناشی از هموفیلوس آنفلوانزا

- عفونت های مننگوکوکی مننگوکوک

- بیماری پنوموکوک مقاوم به چند دارو

- فارنژیت یا پنومونی یا مخملک با عامل استرپتوکوک در مایکوپلاسما پنومونیه ، طاعون آدنوویروس

- در نوزادان یا اطفال سیاه سرفه

- در نوزادان یا اطفال ویروس آنفلوانزا ، اوریون، سرخچه

در احتیاطهای قطره ای:

1- محل استقرار بیمار: بستری کردن بیمار در اتاق خصوصی ولی اقدام خاصی برای کنترل هوای اتاق

ضرورت ندارد درصورت وجود چند بیمار با یک بیماری خاص می توان آنها را در یک اتاق بستری نمود.درب

اتاق می تواند باز بماند (بدلیل جابجایی کم ذرات در حدود یک متر (3 فوت))

- باید حداقل حدود یک متر (3 فوت) بین فرد عفونی و سایر بیماران و ملاقات کنندگان فاصله باشد.

2- محافظت تنفسی: درصورت کار کردن پرسنل در فاصله یک متری بیمار، باید از ماسک استاندارد استفاده

شود.

3- انتقال و جابجایی بیمار : حرکت و انتقال بیمار را فقط به موارد ضروری محدود کنید اگر حرکت وجابجایی

بیمار لازم شود با پوشاندن ماسک استاندارد جراحی به بیمار انتشار و پراکنده شدن قطرات را به حداقل برسانید.

احتیاط از راه تماس:

برای جلوگیری از انتقال ارگانیسمهای مهم که مربوط به بیماران کلونیزه یا دچار عفونت بوده و از طریق تماس

مستقیم (لمس کردن بیمار) یا تماس غیرمستقیم (تماس با اشیاء و وسایل یا سطوح آلوده محیط بیمار) انتقال مییابند

رعایت احتیاط تماسی توصیه می شود.

برای عفونتهای زیر رعایت احتیاط تماسی ضروری است:

1- عفونت یا کلونیزه شدن با باکتری های مقاوم به چند دارو در دستگاه گوارش تنفس، پوست یا زخم

2- عفونت روده با میکروبهایی که در دوز کم توانایی ایجاد عفونت دارند یا برای مدت طولانی در محیط زنده

می مانند مثل اسهال، کلستریدیوم دیفیسل

3- عفونتهای انتروویروسی در نوزادان و بچه های کوچک

4- برای بیمارانی که بی اختیاری مدفوع دارند یا از پوشک استفاده می کنند نوع H7Ecoli یا روناویروس A

انتروهموراژیک) ، شیگلا، هپاتیت

5- عفونت با RSr (ویروس سن سیشیال تنفسی)

6- در نوزادان یا اطفال آدنوویروس

7- یا عفونت بر روی پوست خشک شامل عفونتهای پوستی که به شدت مسری (واگیردار) هستند.زرد زخم

HSr   دیفتری (نوع جلدی ) عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس (نوع جلدی مخاطی و نئوناتال) آبسه بزرگ

(که بخوبی پانسمان و مراقبت نشده) سلولیت یا زخم بستر، گال

8- فورونکولوز استافیلوکوکی در نوزادان و بچه های کوچک زونا (نوع منتشر یا نوع موضعی در میزبان

دچار اختلال ایمنی)

9- کونژونکتیویت ویروسی / هموراژیک سپسیس

احتیاطهای تماسی:

1- محل استقرار بیمار: بیمار را در یک اتاق خصوصی یا اتاقی که بیمار دیگری دچار عفونت فعال با همان

میکروارگانیسم شده و بجز آن عفونت دیگری ندارد جای دهید اگر هیچ یک از این دو روش ممکن نیست با

کارشناسان کنترل عفونت مشورت کنید.

2- دستکش و شستن دست: استفاده از وسایل محافظت شخصی برای محافظت پوست مواجهه دیده و لباس

شامل :

a- پوشیدن دستکش به هنگام ورود به اتاق بیمار

b- درآوردن دستکش ماقبل از ترک اتاق بیمار (بلافاصله پس از درآوردن دستکش ها اسکراب کنید.)

3- گان: به هنگام ورود به اتاق بیمار، درصورت احتمال تماس قابل ملاحظه لباس پرسنل با بیمار، سطوح

محیطی یا وسایل موجود در اتاق ، اگر بیمار بی اختیاری مدفوع یا اسهال دارد، ایلئوستومی ، کولستومی شده و

یا زخمی دارد که ترشح آن با پانسمان قابل کنترل نیست، باید گان بپوشید قبل از ترک اتاق ایزوله بیمار، گان را

درآورید.بعد  از درآوردن گان، مطمئن شوید که لباس شما با سطوح محیطی بالقوه آلوده تماس نمی یابد.

4- انتقال و جابجایی بیمار: حرکت و انتقال را فقط به موارد و مقاصد ضروری محدود کنید.

5- کنترل عوامل محیطی: از پاک شدن روزانه لوازم مراقبت از بیمار ، تجهیزات و وسایل مربوط به تختخواب

وی و نیز سطوحی که بطور مکرر به آنها دست زده می شود مطمئن شوید.

6- وسایل مراقبت از بیمار: درصورت امکان وسایلی مانند گوشی، فشارسنج، کمد کنار تختخواب (وسایل غیر

مجازی یا noncritical) برای هر بیمار اختصاصی باشد.اگر انجام چنین کاری ممکن نباشد این وسایل را باید

کاملا" پاک و گندزدایی کرد و بعد برای بیمار دیگری مورد استفاده قرار داد.

Empiricprecation: در مواردی که بعضی از سندرم های بالینی خطرآفرین میباشند علاوه بر رعایت

احتیاطهای شرح داده شده گاهی رعایت احتیاطهای دیگری تا زمان رسیدن به تشخیص قطعی بیماری نیز لازم

می شود که بعنوان precaution empiric نام برده می شوند.

 Empiricprecations:

احتیاطهای هوایی، بثورات تاولی، بثورات ماکولی پاپولی همراه با آبریزش بینی و تب، سرفه و تب همراه با

ترشحات، تب، علائم تنفسی در فردی که اخیرا" تماس با بیمار مبتلا به سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) داشته

مواردی که بطور تجربی و بر اساس راه انتقال آنها باید احتیاطات لازم را رعایت نمود:

احتیاط قطرات Empiricprecation، مننژیت، بثورات شستی یا اکیموز همراه تب، سرفه حمله ای یا شدید

مداوم در دوره فعالیت بیماری سیاه سرفه

مواردی که بطور تجربی (Empiric) و بر اساس راه انتقال آنها باید احتیاطات لازم رعایت نمود:

Empiric precaution – احتیاط تماسی:

- اسهال حاد با عامل احتمالی عفونی در بیمار دچار بی اختیاری یا درصورت استفاده از پوشک

- اسهال در فرد بالغ که اخیرا" آنتی بیوتیک مصرف کرده است.

- عفونت های تنفسی در نوزادان و اطفال کم سن

- سابقه عفونت یا کلونیزاسیون با میکروبهای مقاوم به چند دارو

- عفونت پوست ، زخم یا دستگاه ادراری در بیماری که اخیرا" در بیمارستان بستری بوده یا در آسایشگاه

سالمندان بستری بوده و در این مرکز ارگانیسمهای مقاوم به چند دارو شیوع دارند.

- آبسه یا زخم دارای ترشح که قابل پانسمان نباشد.

- تب، علائم تنفسی در فردی که اخیرا" در تماس با بیمار مبتلا به SARS بود.

نوشته شده توسط محمود طاهری در 12:6 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه هفتم مهر 1390

عفونت بیمارستانی با میکروب آسینتوباکتر     ایمیل
دکتر مهدی رضازاده

عفونت بیمارستانی

عفونتی که به صورت محدود یا منتشر و در اثر واکنش های بیماری زای مرتبط با خود عامل عفونی یا سموم آن در بیمارستان ایجاد می شود به شرطی که:

_ حداقل 48 تا 72 ساعت بعد از پذیرش بیمار در بیمارستان ایجاد شود.

_ در زمان پذیرش، فرد نباید علایم آشکار عفونت مربوطه را داشته باشد و بیماری در دوره ی نهفتگی خود نباشد.

باکتری آسینتوباکتر در اولین دهه ی قرن بیستم شناخته شد. یک پاتوژن فرصت طلب در خانواده نایسریاسه می باشد که بی رنگ، غیر متحرک، با سیل گرم منفی ساپروفتیک است.

آیسنتوباکتر در حیوانات اهلی و غیر اهلی وجود دارد و تقریباً در 100 درصد نمونه های خاک و آب دیده می شود.

آسینتوباکتر در بسیاری از منابع جداشده است. شامل شیر پاستوریزه شده، غذاهای یخ زده، هوای بیمارستان، مایع شست وشوی، دیالیز صفاقی، لباس شسته شده، کاتتر آنژیوگرافی، ونتیلاتورها، لارنگوسکوپ، دوئودنسکوپ، Plasma protein fraction

بالش های بیمارستانی و صابونهای dispensers( کمک داروساز)

A در محیط های خشک ممکن است ماهها زنده بماند.

A مقاوم به biocil مثل کلرهگزیدین

A در بعضی از منابع انسانی یافت شده است شامل پوست، خلط، ادرار، مدفوع و ترشحات واژن تا 25 درصد از بالغان سالم در پوست کلونیزه شده است.

7 درصد از بالغان و نوزادان به طور گذرا کلونیزاسیون در حلق دارند و آن شایعترین ارگانیسم گرم منفی است که به طور مرتب در پوست پرسنل بیمارستان یافت می شود و بطور مکرر در محل های تراکتوستومی شده کلونیزه می شود. بر اساس گزارش CDC شیوع عفونت بیمارستانی آسینتوباکتر 4/2 درصد از عفونت های جریان خون بیمارستان است. عامل 1/2 درصد از عفونت های جراحی، 6/1 درصد از عفونت بیمارستانیUTi  و عامل 9/6 درصد از پنومونی بیمارستانی می باشد. میزان شیوع آسینتوباکتر کمتر از پسودوموناس کلبسیلا و انتروباکتر می باشد.

ریسک فاکتور برای عفونت آسینتوباکتر کسب شده از جامعه شامل: الکلیسم، سیگار، بیماری های مزمن ریه و دیابت می باشد.

-          ریسک فاکتور برای عفونت بیمارستانی شامل: ماندن طولانی در بیمارستان، جراحی، زخم ها، عفونت قبلی،کلونیز اسیون مدفوعی با آسینتوباکتر، درمان با آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف، کاتتر مرکزی وریدی یا کاتتر ادراری، پذیرش در واحد سوختگی یا I.C.U، تغذیه وریدی، تهویه مکانیکی و شکست در پروتکل کنترل عفونت.

تظاهرات کلینیکی

 آسینتوباکتر می تواند باعث عفونت چرکی در سیستم ارگانی شود، اگر چه A به عنوان عفونت فرصت طلب در بیماران بستری می باشد ولی عفونت های کسب شده از جامعه نیز گزارش شده است.

دستگاه تنفسی Respiratory Tract))

سیستم تنفسی شایعترین مکان برای عفونت آسینتوباکتر است به دلیل کلونیز اسیون  گذرای حلق در افراد سالم و نیز میزان بالا از کلونیز اسیون در افرادی که تراکئوستومی شده اند. آسینتوباکتر به عنوان علت برونشیولیت و تراکئوبرونشولیت در کودکان سالم گزارش شده است. تراکئوبرونشیولیت می تواند در بالغین با ایمنی سالم نیز اتفاق بیفتد.

توالت ریوی غالباً ارگانیسم را بدون استفاده از آنتی بیوتیکهای سیستمیک از بین می برد. پنومونی کسب شده از جامعه در بالغین معمولاً در بیماران با نقص ایمنی اتفاق می افتد مثل الکلیسم، سیگاری ها، دیابتی ها، نارسایی کلیه و بیماران زمینه ای ریوی.

میزان مرگ م میر در مطالعات مختلف در پنومونی کسب شده از جامعه 64-40 درصد بوده است. بیشترین درگیری آسینتوباکتر پنومونی بیمارستانی است. بخصوص در افرادی که با ونتیلاتور ارتباط دارند. شرایط فاکتورهای مساعد کننده برای پنومونی بیمارستانی آسینتوباکتر شامل آنتوباسیون اندوتراکئال، تراکئوستومی، دریافت قبلی آنتی بیوتیک، ماندن در I.C.U ،جراحی اخیر، بیماری زمینه ای پنومونی.

 پنومونی بیمارستانی A مکرراً چند لوبی Multilobar)) است. کاویتاسیون، پلورال افیوژن و تشکیل فیستول برونکو پلورال نیز مشاهده شده است.

 پنومونی بیمارستانی در فرانسه با مورتالیتی پسودوموناس و آسینتوباکتر بالای 70 درصد گزارش شده است.

 باکتری ثانویه و شوک سپتیک با پروگنوز ضعیف (poor prognosis) ارتباط دارد.

Soft tissue

آسینتوباکتر یک پاتوژن اصلی در زخمهای تروماتیک است. انسیزیون های بعد از جراحی (Post operation incissions)  و سوختگی ها بعنوان یک پاتوژن در زخم جنگ(war  injury   ) و افزایش عفونت های آسینتوباکتر، اولین بار در جنگ کره دیده شد. آن شایعترین علت باسیل گرم منفی بود که باعث آلودگی تروماتیک در طول جنگ ویتنام دیده شد. همینطور یافته های مشابه در جنگ افغانستان و جنگ عراق نیز مشاهده گردید.

آسینتوباکتر می تواند باعث سلولیت در ارتباط با یک کاتتر وریدی شود که سلولیت ناشی از کاتتر می تواند فقط با برداشتن کاتتر بهبود یابد.

مقاومت آنتی بیوتیکی

آسینتوباکتر ممکن است در پوست، فارنگس، (GI) دستگاه گوارش، مجاری ادرای،کنژیکتوا و واژن کلونیزه شود.

جدا کردن آسینتوباکتر در بیماران کلونیزه شده احتیاج به درمان اختصاصی ندارد. ولی جدا کردن اختصاصی در بیماران نیاز به درمان دارد.

آسینتوباکتر در حال حاضر مقاوم به بسیاری از داروهاست. کینولون، سفتازیدیم، کوتریموکسازول، داکسی سیکلیimiperem،meropenem  پلی میکیسB که ممکن است علیه عفونت های بیمارستانی موثر باشند.

مقاومت سریع به کینولونها، در تمام دنیا گزارش شده است.

سولباکتام ها در بعضی MDR ها  (Multi Drug Risistant)  موثر است.

تازوباکتام(Tazobacetam)به اضافه کلاوینک اسید کمتر موثر است-تصمیم گیری نهایی در مورد درمان عفونت بیمارستانی با آسینتوباکتر براساس مقاومت میکروبی در هر منطقه وکشت و آنتی بیوگرام دارد.

احتیاط های استانداردStandard precau tions) )

احتیاط های استاندارد جایگزین احتیاط های همه جانبه یا عمومی شده است. رعایت آنها برای تمام بیماران ضروری است. در صورت تماس با خون، تمام مایعات بدن، ترشحات و مواد داخلی بدن بجز عرق( بدون در نظر گرفتن خون قابل رویت داخل آنها)، پوست آسیب دیده و مخاط ها.

رعایت موارد زیر ضروری است.

_ پوشیدن دستکش

_ شستن دست ها بلافاصله پس از خروج دستکش ها از دست؛دست ها باید در فواصل تماس بین بیماران نیز شسته شوند. رفع آلودگی دست ها باید قبل و بعد از تماس با بیماران و بلافاصله پس از خروج دستکش ها صورت گیرد.

_ استفاده از گان، محافظ چشم همراه با ماسک یا محافظ صورت. در صورت انجام عمل که احتمال پاشیده یا پخش شدن مایعات بدن وجود دارد.

_ عدم دستکاری سوزن ها و وسایل تیز، در پوش سوزن ها نباید مجدداً روی سوزن ها قرار گیرد. سر سوزن ها نباید خم یا شکسته شوند.

_ سر سوزن ها و وسایل نوک تیز  باید در ظروف مقاوم به سوراخ شدگی دفع گردند.

توجه

*بدلیل انتقال اکثر موارد عفونت های بیمارستانی از طریق تماس بویژه با دست پرسنل، شستن دست ها مهم ترین راه پیشگیری از عفونت بیمارستانی بشمار می آید. برای حفظ بهداشت دست های پرسنل از مواد حاوی الکل(Alchol- based- handrub) استفاده شود.

* تمام بخش ها و نیز درمانگاه ها( وسایر اتاق ها برای ویزیت سرپایی) باید ظروف ثابت حاوی الکل برای ضد عفونی دست ها(hand rub) نصب گردند.

در صورتی که امکان چنین کاری نباشد باید ظروف قابل حمل حاوی الکل در اختیار قرار گیرد.

*در صورت آلودگی قابل رویت دست ها، باید آنها را با آب و صابون شست.

*پوشیدن دستکش به هیچ وجه نباید جایگزین شستن دست ها شود.

*قبل از مراقبت بیمار باید انگشتر از دست های پرسنل خارج شود.

نوشته شده توسط محمود طاهری در 11:34 |  لینک ثابت   • 
مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر